Yürüyüşün Sağlık İçin Önemi Çok Büyük

Yürüyüşün Sağlık İçin Önemi Çok Büyük
7 Mart 2017 tarihinde eklendi, 322 kez okundu.

Tempolu ve orta şiddetli bir hız ile hareket edilerek yapılan vücut aktivitesine yürüyüş diyebiliriz. Yürüyüş yapmak, bir grup araştırmacıya göre spor olarak kabul edilirken, bazı araştırmacılara göre ise, sadece fiziksel bir aktivitedir.

Yürüyüş yapmaya başlamadan önce, ekipmanlarınızın doğru ve eksiksiz olması önemli olacaktır. Yürüyüşe uygun ve rahat bir ayakkabı giymek, hem ayakları koruyacaktır hem de ayakların şişmesi, su toplaması ya da yürüyüş esnasında burkulmasını önleyecektir. Yürüyüşe çıkmadan önce, bol ve rahat kıyafetler giymek daha rahat hareket etmenize yardımcı olacaktır. Özellikle uzun süreli olarak yapılacak olan yürüyüşlerde, yanınızda su, sağlıklı atıştırmalıklar, yedek üst kıyafeti, güneş kremi, güneş şapkası gibi materyalleri taşıyabileceğiniz küçük bir çanta bulundurmak faydalı olacaktır. Yağmurlu günlerde yapılan yürüyüşlerde ise, yağmurluk, bot gibi malzemeler daha sağlıklı yürüyüş yapmanızı sağlayacaktır.

Yürüyüş Yapmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Fiziksel bir aktivite olan yürüyüş, kalp ve damar sağlığını koruduğu gibi, zihinsel sağlığı da korumaktadır. Daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan yürüyüş, ruhsal ve mental açıdan daha iyi hissetmenize ve zinde kalmanıza yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak yapılan yürüyüş, kemik ve kas sağlığını destekler, daha kaliteli uyku çekmenize yardımcı olur ve enerjinizi yükseltir. Yürüyüş yapmak, bazı kanser türlerine karşı riski düşürür ve dolaşım sistemi sağlığını korur. Alzheimer hastalığı riskini düşüren yürüyüş, daha uzun ve sağlıklı bir ömür sürmenize yardımcı olacaktır. Yürüyüş yapmak hafızayı güçlendirir, stresi azaltır, tansiyonu ve kolestrolü düzenler. Beyin ve sinir sistemi sağlığını koruyan bir aktivite olan yürüyüş, ruhu dinlendirir ve vücutdaki D vitaminini destekler. Yürüyüş yapmak, daha fazla miktarda oksijen almanıza yardımcı olmaktadır. Bu da, kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Birçok hastalığa karşı koruyucu olan yürüyüş, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git