Yürüteç Zararlı mıdır

Yürüteç Zararlı mıdır
6 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 892 kez okundu.

Bebek ve Yürüteç

Her oyuncağa bebeğimiz sahip olsun, sıkılmasın, aktif olsun istesek de, bazen bu, bebeğimiz için olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Ve tabiri caizse; onun iyiliği için sahip olmasını istediğiniz herşeyin, aslında onun kötülüğüne neden olduğunuzu bilmeniz sizi daha sonra üzebilir. Bu nedenle, bebek gelişimi için gereken araçları kullanmak yerine, önce bir durup düşünmelisiniz: çocuğunuza neleri almalı; ve neleri almamalısınız…
Bebekler oturmaya başladıkları zamandan itibaren, halk arasında örümcek olarak bilinen yürüteçlere bindirilmeye başlanırlar. Bu yürüteçlerin ise, bebeğin yürümesi açısından hızlı bir şekilde katkı sağladığını düşünebilirsiniz. Ancak, bebeğinizin gelişimini hızlandırmak yerine; normal bir şekilde tamamlamasını sağlamak, onun açısından çok daha faydalı olacaktır; bunu kesinlikle unutmamalısınız.
Yürüteç ile yürütülen bebekler, düşmeyecek, herhangi bir korku yaşamayacaklardır. Sonrasında, nasıl olsa yürüdüğü düşüncesi ile yürüteçten alınan bebekler, ya düşecek; ya da düşme korkusu ile kendilerine olan güvenlerini kaybedeceklerdir. Bu durum ise, ya bebeğinizin yürümesini geciktirecek; veyahutta, psikolojik bir takım sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Bebeğin psikolojisi olmadığını ise, kesinlikle düşünmeyin; bebeğin psikolojisi olur; hem de bizlerden daha kuvvetli şekilde hissederler olayları.
Yürütece binen bebeklerin, zaman içerisinde, bacak aralarında açıklıklar oluştuğunu biliyor muydunuz? Peki ya kas gelişimlerinin, istendiği şekilde tamamlanmadığını? Bunları, bebeğinizde bu sorunlar başladıktan sonra öğrenirseniz, kendinizi suçlu hissedersiniz. Çünkü yürüteçin ne olduğunu dahi bilmeyen bebeğiniz bunu istememiştir; siz kullandırmışsınızdır ve sonrasında bu durumdan zarar gören ise bebeğiniz olmuştur… Böyle bir suçluluk duygusu yaşamak istemiyorsanız, bebeğinizin hayatından yürüteçleri mümkün olduğunca uzak tutmalı; eğer kullanmasını istiyorsanız dahi, bunu minimum düzeyde tutmalısınız.
Koltuk kenarlarına tutunarak sıralayan bebeklerin kas gelişimleri, vücut yapıları; ve kendilerine olan güvenleri, yürüteçteki sürece göre çok daha rahat bir şekilde gerçekleşeceğinden dolayı, siz daha mutlu bir bebeğiniz olduğunun sevincini yaşarken; bebeğiniz de her daim kendisinden emin olmanın mutluluğunu yaşayacaktır. Geleceğin sağlıklı bireylerini yetiştirmenin ailelerin elinde olduğunu biliyoruz; bu anlamda bebeğimizin sağlığı için, en mantıklı davranışları sergilememiz gerektiğini kesinlikle unutmamalıyız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git