Yumurtalık Kanseri Hakkında Bilinmeyenler

Yumurtalık Kanseri Hakkında Bilinmeyenler
16 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 403 kez okundu.
Kasık ya da karın ağrısı
Yumurtalıklardaki tümör büyümeye başladıkça kasık ve karında ağrılara sebep olur ve ağrı haftalarca geçmez. Bu bölgelerde geçmeyen ağrılarınız varsa doktora görünün.
Cinsel ilişki sırasında ağrı hissetme
Tıpta disparüni olarak bilinen cinsel ilişki sırasında ağrı hissetme durumu yumurtalık kanserinin ilk belirtilerinden bir tanesidir. İlişkiden sonra vajinal kanamalar bile görülebilir.
Aynı zamanda rahim ağzı kanseri ya da cinsel yolla bulaşan bir hastalığın belirtisi de olabilir. Menopoz sonrası kadınlarda risk daha yüksektir.
Karın şişmesi
Karnınızın alt bölgelerindeki rahatsızlıklar yumurtalıklarınızdaki bir problemden kaynaklanabilir. Şişme, genişleme, gaz, hazımsızlık, mide ekşimesi ve bulantı yaygın görülen semptomlardan.
İdrarı tutamama
Tuvalete gitme sıklığınız değiştiyse, idrarınızı tutamıyorsanız ya da idrarınızdan kan geliyorsa yumurtalık kanseri olabilirsiniz. Yumurtalıklardaki tümörün sebep olduğu baskı sonucu bu semptomlar gerçekleşebilir.
İştahsızlık
Bir anda başlayan iştahsızlık, birkaç lokmadan sonra doyma gibi semptomlar iyiye işaret değil. Yumurtalık kanserini de içeren birçok hastalığın belirtisi olabilir.
Yumurtalıklarınızdaki tümör büyüdükçe sindiriminizi yavaşlatıyor ve yemek için yeriniz daralıyor.
Vajinal değişiklikler
Vajinal kanamalar, yanmalar, yaralar, vajina renginde değişiklikler, yoğun ve kötü kokulu akıntı gibi problemlerle karşılaşmaya başladıysanız ve özellikle menopoz dönemini geçtiyseniz çok büyük risk altındasınız.

Bel ağrısı
Yumurtalık kanseri olan kadınlarda kasıklara da sıçrayan bel ağrıları sıkça görülür. Tümör büyüdükçe ağrı zamanla artar ve neredeyse günlük işlerinizi yapamaz hale getirir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git