Yetersiz Beslenen Çocukta Öğrenme Güçlüğü

Yetersiz Beslenen Çocukta Öğrenme Güçlüğü
2 Mart 2017 tarihinde eklendi, 344 kez okundu.

Beslenme yetersizliği ve çocuğun gelişimi arasında sıkı bir orantı vardır.. Beslenme yetersizliği sorunları, çocuğun gelişimine olumsuz olarak yansır.. Çocuğun gelişimi esnasında yaşanan beslenme sorunları ve beslenme yetersizliği çocuğun gelişimini olumsuz olarak etkiler.. Çocukların gelişim çağlarında büyüme ve gelişme için ihtiyaç duyulan enerji ve besin öğelerini yetersiz almaları çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Özellikle vitaminler, proteinler […]

Beslenme yetersizliği ve çocuğun gelişimi arasında sıkı bir orantı vardır.. Beslenme yetersizliği sorunları, çocuğun gelişimine olumsuz olarak yansır.. Çocuğun gelişimi esnasında yaşanan beslenme sorunları ve beslenme yetersizliği çocuğun gelişimini olumsuz olarak etkiler..

Çocukların gelişim çağlarında büyüme ve gelişme için ihtiyaç duyulan enerji ve besin öğelerini yetersiz almaları çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Özellikle vitaminler, proteinler ve mineral maddeler çocuğunda gelişimine katkıda bulunan çok önemli besin öğeleridir. Normal yaşam koşullarında, yaşla birlikte çocukların ağırlıkları ve boyları artar. Yetersiz beslenme ve enfeksiyonlar, büyümenin geri kalmasına neden olur. Aynı zamanda beslenmedeki yetersizlikler solunum yolu enfeksiyonlarının, ishal v.b hastalıkların sık ve ağır geçirilmesine neden olur. Eksik protein alımında büyüme durur, vücut gelişimi geri kalır. Vitamin ve mineral eksikliğinde kemiklerde yumuşamalar, eğrilmeler oluşur, dişler gelişemez. Dişlerin çıkmasında gecikebilir, çıkan dişlerin çabuk çürümesi ve dökülmesi gibi sorunlarla karşılaşabilir. Dünyada milyonlarca çocuk beslenme yetersizliğinin neden olduğu hastalıklardan ölmektedir. Özellikle 6 yaş ve öncesi çocuklar daha fazla riske sahiptirler. Beslenme yetersizliği sorunlarının erken dönemde tanımlanıp, düzeltilmesi ölüm oranlarını azaltacaktır. Çocuklar besin tüketiminde ailenin beslenme alışkanlıklarını benimserler. Çocukluk döneminde, zorlanmadan değişik besin gruplarından yemeye alıştırılan, sağlıklı beslenen çocukların büyüme ve gelişmesi istenilen standartlarda olacaktır. Küçük çocukların boy ve ağırlık gelişimleri düzenli olarak izlendiğinde, yetersiz beslenen çocuklar standartların altında kaldığı görülmektedir. Bu nedenle yaşa göre boy ve kilo ölçümleri çocukların beslenme durumunu saptamada oldukça önemli ve güvenilirdir. Toplumun genel beslenme durumu ve ailelerin maddi durumları, beslenme bilgilerinin olmaması gibi birçok faktör çocukların yetersiz beslenmelerine yol açmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git