Yeni Doğan Bebeğin Özellikleri Ve Bakımı

Yeni Doğan Bebeğin Özellikleri Ve Bakımı
5 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 325 kez okundu.

Yeni doğan bebek mükemmel bir vücut yapısı, etkili refleks sistemi ve genlerinde gelecekteki gelişmesini belirleyecek bilgi ile donanmış olarak dünyaya gelir.

Baş: Diğer vücut organlarına göre baş daha büyüktür. Vücut uzunluğunun dörtte biri oranındadır. 5-6 yaşlarına doğru baş çevresi yetişkin insan başı gibi olur. Normal doğum sonucunda baş, doğum kanalından geçtiğinden dolayı uzamış olabilir.
Yeni doğan bebekte baş kemikleri arasında boşluklar bulunur. Bu boşluklara bıngıldak denilir. Bıngıldaklar bebeğin doğumunu kolaylaştırır ve beynin gelişmesini sağlar. Doğumda 6 tane bıngıldak vardır. Bunlar doğumdan kısa bir süre sonra kapanırlar. En önemlisi, tepedeki eşkenar dörtgen biçimindeki bıngıldaktır. Bu bıngıldak yaklaşık 1-1,5 yaş civarında kapanır.
Sağlıklı bir bebekte bıngıldağın çökük veya kabarık olmaması gerekir. Bıngıldağın anormal bir görünüm aldığı durumlarda hemen doktora başvurmak gerekir. Çünkü bıngıldağın erken veya geç kapanması beynin gelişmesinde önemli bir etkendir.
Yeni doğanın göz rengi genellikle bulanık, koyu lacivert gibidir. 2 ay civarında kendi rengini alır. Fakat göz rengindeki değişim 2 yaşına kadar sürebilir.

Deri: Yeni doğanın derisi yumuşak ve kadife gibidir. Deri üzerinde yağlı peynir gibi bir tabaka bulunur. Bu tabaka deriyi hem ısı kaybından, hem de travmalardan korur. Bu tabaka yaklaşık 48 saat içinde kendiliğinden deri tarafından emilir. Daha sonra banyo ile temizlenir.

Deri rengi, doğumdan hemen sonra kırmızımsı mavi olup, birkaç saat içinde kırmızıya döner. İkinci ya da üçüncü günü bu kırmızılık da hafifler ve pembe görünümünü alır. Ciltte aşırı solukluk, dudaklarda morluk bir hastalık belirtisi olabilir. Temelinde kansızlık, doğuştan kalp hastalığı olabilir. İlk iki gün içindeki cilt sarılığı önemlidir. Doktor kontrolü gerekir. 2. günden sonra göz aklarında, ciltte hafif sarılık görülebilir. 10-15 gün kadar sürebilen bu sarılık, yeni doğanın normal sarılığıdır. Sarılık fazlaysa, kan tahlili yapılarak sarılık seviyesi tayin edilmelidir. Yüksek çıkarsa tedavi gerekir.

Yeni doğanın kulaklarında ve omzunda daha belirgin olmak üzere ince, uzunca tüyler vardır. Erken doğan çocuklarda bu tüyler daha fazladır. Lanugo denilen bu ayva tüyleri zaman geçtikçe kendiliğinden dökülür.
Cildinde oluşan pembe doğum izleri ilk birkaç yıl içerisinde solarak kaybolur. Doğum esnasında meydana gelen morumsu lekeler ise kısa sürede kaybolur.

Yeni doğanın çoğunlukla kalça ve sırt kısmında görülen mavi kurşuni renkte esmer lekeler de zamanla kaybolur. Yüzde inci beyaz renginde, toplu iğne başı büyüklüğündeki oluşumlar da zararsızdır. Kendiliğinden düzelirler, tedavi gerekmez. Doğum zorluğuna bağlı olarak, başta şişlikler olabilir. Çoğu, kafa cildi altında sıvı toplanmasıdır. Tedavi gerekmeden kaybolurlar. Bazı şişlikler de ise, kafa kemiklerindeki çatlaklara bağlı olarak gelişen kanamalar olabileceğinden doktor kontrolü gerekir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git