Vaybe

TÜRKLERİN KULLANDIĞI TAKVİMLER

100

Geçmişten Günümüze Takvimler

12 Hayvanlı Türk Takvimi : Türklerin kullandığı ilk takvimdir.Güneş yılı esas alınmıştır. Her yıl bir hayvan adıyla anılır.12 yılda bir devir yapar.Türklerin İslam öncesi takvimidir.

Bu takvimde kullanılan hayvanlar isimleri ise şunlardır :

Sıçgan(sıçan),ud(öküz),bars(pars),tavışgan(tavşan),lu(ejder)yılan,yund(kısrak),kon(koyun),biçin(maymun),

takıgu(tavuk),it(köpek),tonguz(domuz)

Hicri Takvim : Türklerin İslamiyet”i kabul ettikten sonra kullandığı takvimdir.Ay yılı esas alınmıştır.Kameri (ay) takvim olarak da bilinir. Hz. Ömer”in düzenlettiği bu takvimde ,Hicret (622) başlangıç alınmıştır.Bu takvime göre bir yıl 354 gün 8 saat 48 dakikadır. Ayrıca bir ay yılı bir güneş yılından yaklaşık 11 gün eksiktir.Günümüzde İslam dünyası dini günleri bu takvime göre belirlemektedir.

Celali Takvim : Büyük Selçuklu Sultanı Celaleddin Melik Şah’ın emriyle Ömer Hayyam başkanlığında kurulan bir astronomi heyetince hazırlanmıştır.Güneş yılı esas alınmıştır.Başlangıç tarihi, 1079 yılı kabul edilmiştir.

Rumi Takvim : Osmanlı Devletin’de Hicri Takvim yanında 1839 yılından itibaren sadece mali işlerde aksamaması olmaması için kullanılmıştır.Güneş yılı esas alınmıştır.Bir yıl 365 gün 6 saat olarak kabul edilmiştir. 1839″dan itibaren mart ayı, mali yılbaşı olarak kabul edilmiştir.Miladi takvimle arasında 584 yıllık fark vardır.

Miladi Takvim : Günümüzde en yaygın kullanılan bu takvim, güneş yılı esasına göre düzenlenmiştir.Bir yıl 365 gün 6 saattir. Başlangıcı, Hz. İsa’nın doğumundan bir hafta sonrası yani 1 Ocaktır. Kökeni Mısırlılara dayanan bu takvimi Romalılar geliştirmiş ve Papa 13, Gregorious(Gregoryen) son şeklini vermiştir. Bu nedenle “Gregoryen takvimi ” de denir. Ülkemizde 1 Ocak 1926 “dan itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.