Tavus kuşu ilğinç özellikleri

Tavus kuşu ilğinç özellikleri
4 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 4.153 kez okundu.

tavus kusuTavus kuşu hakkında

Tavus kuşu, sülüngiller (Phasianidae) familyasında Pavo cinsindeki iki tür kuşa verilen isimdir. Kur yapma döneminde, erkek tavusun açarak sergilediği kuyruklarıyla tanınır. Dişi tavus kuşu parlak yeşil boyunlu, gövdesi ise kahverengi ya da gri tonlu kahverengi renklidir. Erkek tavusun kuyruğunun heybetine karşın sesi hiç de kulağa hoş gelmez.

Mavi tavuskuşu Hindistan’ın alt kesimlerinde yaşar. Tavuskuşu Hindistan’ın ulusal kuşu olarak gösterilir.

Yeşil tavuskuşu Burma’nın doğusundan Cava’ya kadar olan bölgede yaşar. Yeşil tavuskuşu Dünya Korunma Birliği tarafından nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine alınmıştır. Bunun nedeni avlanma ve yaşadıkları coğrafyanın bozulmasından kaynaklanmaktadır.

tavus-kusu-yesilÜç tavus türü bilinmektedir: Hindistan’da yaşayan mavi tavus (Pavo cristatus), Hindistan yakınındaki adalarda rastlanan Cava tavusu (Afropavo congensis). Mavi tavus yüzyıllardan beri evcilleştirilmiştir ve erkeğin 1,50 m’ye varan kuyruğu, çok uzamış sırt teleklerinden oluşur. 1936’da bulunan Kongo tavusu tropikal ormanların içinde yaşar. Hepsi yerde beslenir ve geceleyin ağaca tüner. Hepçil beslenir, fırsat bulursa yılanlara saldırır ya da kelebeklerin ardında koşar. Çiftleşmeden önce erkek tavus dişiye kur yapar; ama aynı gösteriyi başka bir erkeğin karşısında da yaptığı olur. Tavus daha çok tüylerinden dolayı aranır; ama eti de beğenilir: imparatorluk zamanında tavus eti; Romalı zenginlerin sofrasını süslerdi.

Kültür

  • beyaz tavus kusuTavuskuşu, Antik Yunanistan’da tanrıça Hera’nın simgesidir. Tanrıçaya hizmet eden çok gözlü dev Argos, Hermes tarafından öldürülünce, tanrıça devin gözlerini tavuskuşunun kuyruğuna serper.
  • Yezidilik inancında Tanrı Azda tarafından yaratılan, kendisine evreni ve insanları yaratma görevi verilen Melek-Tanrının simgesidir.
  • İslam inancında bolluk, mutluluk, refah gibi iyi kavramlarla özdeşleşmiştir.

 

tavus kusu1

Etiketler:

Tavus kuşu ilğinç özellikleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. BUKEL DOGULAY dedi ki:

    Tavus kusu gibi sadece kanadini gorme, ayagini da gor.

Sayfa başına git