Şit Peygamber

Şit Peygamber
23 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 1.037 kez okundu.

Adem Aleyhisselam’ın oğlu Kabil, kardeşi Habil’i kıskanarak öldürdükten sonra dünyaya geldi. Annesi Hazret-i Havva hamile olduğunda alnında parlamaya başlayan ilahi nur, Şit doğduğu zaman onun alnına geçmişti. Şit Aleyhisselam’ın alnında parlayan nur zevcesine, daha sonra da asırlar boyunca alından alına, sulpten sulbe geçmiş durmuş ve nihayet Abdullah’tan ahir zaman peygamberi Muhammed Aleyhisselam’a geçip sahibini bulmuştur.

sit peygamberŞit, ” Hibetullah ” yani ” Allah’ın bağışı ” manasına gelmektedir. Adem Aleyhisselam’ın oğulları arasında en üstünü, babasına en çok benzeyeni idi.

Adem Aleyhisselam vefat etmeden önce onu kendi yerine vasiyet etmiş, vazifesini takva üzere yürütmesini tavsiye etmişti. Vefatından sonra Şit Aleyhisselam’a peygamberlik verilmiş, elli sahifelik  bir de kitap (Suhuf) indirilmiştir.

Doğrusu bu hükümler ilk sahifelerdede vardır. ” (A’la: 18) Ayet-i kerime’sinde geçen “Suhuf-u ula” , Şit Aleyhisselam ile İdris Aleyhisselam’a indirilmiş sahifelerdi.

Şit Aleyhisselam Allah-u Teala’ya gönülden bağlı ali bir peygamber idi. İbadet ve taattan, tesbih, takdis ve tenzihten bir an geri durmaz, O’nun hoşnut olacağı ve beğeneceği amelleri işler, ümmetine de bunu tavsiye ederdi.

Adem Aleyhisselam’ın diğer oğullarının nesli kesilmiş, nesli Şit Aleyhsselam’ın sulbünden devam etmiştir.

 “Benim Rabb’im gökte ve yerde söyleneni bilir. O, işitendir, bilendir. ”  (Enbiya:4 )

Kaynak: Hakikat Takvimi  7 Ocak 2014 Salı günü yaprağı

Aktaran: Serkan Demir Vaybe.Net Yönetim

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git