Saç Mantarı Neden Olur Tedavi Yöntemleri

Saç Mantarı Neden Olur Tedavi Yöntemleri
23 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 319 kez okundu.

Mantar genellikle bakımı ihmal edilen bölgelerde görülmektedir. Nemli bölgeleri seven mantarlar, kişiyi rahatsız eder ve kaşıntı yapabilir. Saçlarda görülen mantar, kafa derisi üzerinde oluşur ve görünümü olumsuz etkilediği gibi yaşam kalitesini de etkilemektedir. Saç bakımını aksatan ve gereken özeni göstermeyen kişilerde mantar görülebilir. Mantar rahatsızlığı olan bir kişinin tarağı yada havlusu gibi kişisel eşyasının ortak kullanımı mantarın bulaşmasına neden olabilir.

Saç Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Saç mantarı görülen kişiler derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle saç mantarını tedavi etmeye çalışmamalısınız. Doktora başvurduktan sonra en uygun tedavi yöntemi belirlenir ve doktorunuzun belirtmiş olduğu önerilere uymalısınız. Kullanılan tedavilerde selanyum ve telekanazol bulunan şampuanlar ve oral anti fungal diye adlandırılan ilaçlardır. Yani burada o şampuanı kullan bu ilacı kullan laflarını uygulamak yerine direk olarak bu konuda uzman bir doktora gidilmesidir.

Kellik gibi sorunlar ortaya koyabilen saç mantarı hastalığını tedavi ettikten sonra hastalığın tekrarlamaması için bazı önemli kurallara uyumanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra kişisel temizliğe bakım uygulamalarına daha fazla dikkat etmelisiniz. Evde kullandığınız havlu ve tarak gibi kişilsel eşyalarınızın temiz olduğundan emin olun ve başkalarıyla paylaşmayın. Doktorunuz, evde yaşayan diğer kişilere şampuan önerdiyse ev halkı aksatmadan bu şampuanı kullanmalıdır. Bu kurallara uyulduğu taktirde saç mantarı rahatsızlığı tekrardan ortaya çıkmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git