Vaybe

PSİKOLOJİ NEDİR ?

PSİKOLOJİ BİLİMİNİ TANIYALIM

İnsan dünya için önemli olduğundan değil,kendimizi anlamak için psikoloji bilimine ihtiyaç vardır. İnsanı anlamak için onun zihinsel özelliklerini, zihnin işleyişini, davranışlarını ve bu davranışlarını ve bu davranışların nedenlerini öğreten bilim psikolojidir.Çağdaş bilimsel psikolojide “canlı”denilince hayvan ve insan davranışları, özellikle de insan davranışları anlaşılmaktadır.Davranışlar dıştan doğrudan gözlenen, dıştan doğrudan gözlenemeyen psikofizyolojik tepkiler olarak düşünebilir.

Her ne kadar sözcük anlamı “ruh bilgisi”olsa da psikoloji metafizik anlamıyla ruhla ilgilenmez, ruh sözcüğü klinikte akıl sözcüğü yerine kullanılır.

PSİKOLOJİNİN BİLİM OLMA SÜRECİ

Psikoloji, Antik Çağda felsefenin içinde ruh ile ilgilenen bir alan olarak yer alıyordu. Rönesans”taki insan zihni çalışmalarıyla birlikte felsefenin konusu “zihin”oldu.. Deneyci Thomas Hobbes, john Locke ve David Hume insan zihnini doğuştan boş bir levha olarak gördüler.Bilim olarak psikolojiyi önceleyen Leibriz ve Kant”a göre insan zihni dinamik bir varlıktı, zamanla değişiklik gösteriyordu.Ayrıca zihin sadece deneyimlerle dolmuyor bazı özellikleri doğuştan geliyordu. Wilhem wundt”un 1 1879″daki labarotuar çalışmasıyla psikoloji bilimi felsefeden bağımsız hale geldi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.