Parmak Üşümesine Dikkat

Parmak Üşümesine Dikkat
15 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 470 kez okundu.
Yetersiz kan dolaşımı
Kış aylarında eldivensiz sokağa çıktığınız için parmaklarınız üşüyebilir. Ancak semptomlar kapalı bir ortama girdiğinizde de devam ediyorsa yeterince kan dolaşımı olmadığı anlamına gelebilir. Kan dolaşımı problemleri ciddi bir hastalıktan dolayı olabileceği gibi sigara bağımlılığı veya fazla kilo gibi sebeplerden de kaynaklanabilir.
Kansızlık
Ellerin ve ayakların üşümesi anemi belirtisi olabilir. Üşümenin yanı sıra halsizlik, kalp çarpıntısı ve ciltte solgunluk varsa bir doktora danışmanız gerekebilir. Anemi genellikle demir eksikliğinden kaynaklanır ve başka bir hastalığın yan etkisidir.
Tıkalı arterler
Arterlerde yağ birikmesi olarak bilinen periferik arter hastalığı kan dolaşımını engeller ve bu da parmaklarınızın üşümesinin sebebi olabilir. Hastalık, aynı zamanda bacakları da etkiler. Hareket ettikten sonra bacaklarınızda ağrı oluşuyorsa doktora görünmelisiniz.
Raynoud sendromu
Bilinmeyen sebeplerden dolayı, stres ve soğuk hava gibi faktörlerin etkisiyle el ve ayaklardaki damarlarda meydana gelen spazmlar ve kan dolaşımının durması Raynoud sendromu olarak bilinir. Hastalığın semptomları arasında parmakların beyazlaması ve uyuşması, kan dolaşımı başladığında iğne batma hissi yer alır

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git