Mavi papağan balığı

Mavi papağan balığı
30 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 5.504 kez okundu.

papagan baligi1Mavi papağan balığı

Mavi papağan balığı o kadar parlak bir mavi renktedir ki, iri pullarının ardındaki bir ışık tarafından aydınlatılıyor gibi görünmektedir. bazen daha koyu renkte çizgileri ve lekeleri de bulunur. uzunluğu yaklaşık olarak 90 cm’yi bulan bu balıklar batı atlantik sularında yaşayan bir türdür. birleşik amerika ile panama arasında bulunur. gündüzlerini dipte otlamakla geçirir. geceleri solungaç boşluklarının üst kenarlarındaki salgı bezinden jelâtinimsi bir madde salgılarlar. bu madde bir süre sonra balığın tüm vücudunu saran şeffaf bir uyku tulumu halini gelir. uyku tulumu, papağan balığını koku yoluyla kendisini bulan müren balıklarından korur. hatta müren balığı yanından geçerken avına çarpsa bile onu fark edemez.

mavi papagan balıgıAşırı derecede parlak olan bu balık, görenlerin gözlerini kamaştırır. Yaydığı ışık, el feneri ışığına benzer. Amerika ve Panama bölgelerinde bulunan Mavi Papağan Balığı, maksimum 95 cm boya ulaşabilir.

Bu birbirinden ilginç canlıların çoğu denizaltında yaşıyor. Denizin altı apayrı bir dünya… Kimbilir, böyle bilmediğimiz ne çok canlı var! Belki Price Radar ile seçtiğiniz uygun biletlerle dünyanın çeşitli yerlerine yapacağınız dalış amaçlı seyahatlerde yeni türleri keşfeden siz olursunuz

papagan baligiPapağan balıkları Hakkında

Cichlidler tatlı su balıklarıdır ve tüm papağan çiklitleride tatlı suda yaşarlar. Bilinen iki çeşit papağan çiklet vardır. ”Hoplarchus psittacus” orijinal papağan çiklitdir. Bu büyük yeşil çiklit Amazon, Güney Amerika’da ve Orinoco Nehri su oluklarında yaşar. Ağzının papağan ağzına benzemesinden dolayı papağan balığı denmiştir. Bu balık bir çok hobici tarafından yetiştirimiştir ve nadir bulunur. Muhteşem bir balıktır.

papagan baligi2Papağan çiklit ve diğer tür giderek evde beslenerek yayılmaya başlamıştır. Kan papağan cichlidin diğer ismi ”kırmızı papağan cichlid” veya ”kan kırmızı papağan cichlid”dır. Bu balık ilk üretildiğinde birkaç yıl önce, sadece turuncu rengi mevcuttu. Şimdi, renkleri turuncu, mavi, yeşil,kırmızı ve hatta mora kadar her türlü olabiliyor. Bu sayfanın geri kalanında papağan çiklet ”kan papağan çiklet” hakkında bilgiler bulacaksınız.

papagan baligi4Kan papağan çiklit melez bir hayvandır. Balıkların kesin kökeni belirsiz fakat Güney Amerikada yaşayan balıkların çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıktığı tahmin edilmektedir , büyük olasılıkla severum çiklit gibi görünüyor (Heros Severus) ve Orta Amerikasan, muhtemelen Midas cichlid (Amphilophus citrinellus) veya Red Devil (Amphilophus labiatus) çiklit ile çiftleştirilmiş gözüküyor.
Bazen, nadiren de olsa, deniz papağan çiklitleri ile çok karıştırılan bu balığın, yani deniz papağan balığı farklı bir türdür, Scaridae ailesinden gelmektedir. Bu büyük (yaklaşık 90 tür) ve ilginç grup genellikle mercan kayalıkları arasında bulunan balıklardan oluşur.

papagan baligi5Kan Papağan Balığının Bilimsel Adı Çiklitmidir?

Bilimsel adı çiklet olmasına karşı türe özgü bilimsel bir ad yoktur çünkü melez bir balıktır.

Bu Balığın Doğal Ortamı Nedir?

Doğal bir ortam yoktur. Ancak, ana türü dikkate alınarak, kan papağan makul nötr ve pH da beslenilmesi gerekir. Yemlemeyi çiklit granül veya alabalık yemi ile yapabilirsiniz.

Ne Kadar Büyüyecek?

Papağan cichlidleri uzunluğu 8 inç veya daha fazla büyüyebilir. Ortalama birkaç yıl yaşar.

Yanlarına Başka Hangi Türleri Koyabilirim?

Her zaman zor bir soru oldu benim için. Midas gibi büyük balıklar olabilir fakat papağanın boyundan biraz daha ufak balıklar idealidir. Papağanlar saldırgan balık olduklarından yanlarına çok ufak balık koyamazsınız örneğin neon tetra gibi.

Renkler

Belirtildiği gibi, bu renklerin çeşitliliği çok fazladır.

Yavrulama

Kan papağan akvaryum ve beslemek için bazı çiftleri çok sık doğurmaya çalışır (birkaç haftada bir) gibi. Dişileri yumurta döksede çoğu defa yumurtalar beyazlaşır ve mantar olur. Fakat istisnai durumlarda erkeklerin ve dişilerin başarıyla yavru aldıkları görülmüştür.

Davranış

İnsanların bu balıkları almalarındaki en büyük etkenlerden biri büyüklüğü ve davranışıdır. Genelde japon balıklarına benzetirler. Agresif balıklardır.

Etik

Bu balık hakkında pet mağaza çalışanları bir dizi ve görüştük ve çoğu aynı şeyi diyor: kan papağan pahalı ve zor bulunan bir balık olduğu için daha fazla ilgi görüyor. Ve süreceğede benziyor.

Değerlendirmem

Şahsen, tür yaratmaya karşıyım herhangi bir çiklit ve melez yapılamaz. Orada vahşi çiklitlerin 2.300den fazla türü varken insanların bu kadar balığı beğenmeyim papağan çiklete bulduğu şeyi merak ediyorum. Belkide uzay çağında yaşıyor olmamız genetiği oynanmış bir balığı çekici yapıyordur.

Nerede Son Bulur?

Bu balığa yapılan en son icat rujdur. Balığın üzerine kalemlerle çizilen resimlerde vardır.

 

Etiketler:

Mavi papağan balığı Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. KELEBEK ETKİSİ dedi ki:

    O Mavi Papağan Artık Yok: Rio Filminde Öyküsü Anlatılan …

Sayfa başına git