Kuru Maya Maskesinin Cilde Faydaları

Kuru Maya Maskesinin Cilde Faydaları
1 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 404 kez okundu.

Kuru Maya Maskesi

Kuru maya maskesi, yağlı, kuru, solgun, siyah nokta oluşumlu cilt yapısına maruz kalan kişiler için hazırlanışı ve uygulanışı oldukça kolay ve etkili bir maske türüdür. Cildi nemlendirici, yenileyici ve temizleyici etkisi bulunmaktadır. Kuru maya vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olduğu için düzenli kullanıldığında cildin ihtiyacını karşılayacak niteliktedir. Düzenli kullanımlarda ciltte oluşan kırışıklıkları azaltır ve cildin nem dengesini korur.

Kuru maya maskesi ayrıca egzama ve dermatit gibi cilt problemlerine karşı da iyi gelir. Tıbbi tedaviye destek amacıyla alternatif olarak bu tarz hastalıklarda kullanılabilir.

Kuru maya maskesinin faydaları

  • İçerisinde yer alan B6 vitamini sayesinde cilt kuruması ve sivilcelere karşı iyi gelir.
  • İçerisinde yer alan B2 vitamini cilt hücre üretimini arttırır ve cildin yenilenmesini sağlar.
  • B3 vitamini içeriği cildin yumuşamasını sağlayarak nem oranını dengeler.
  • B1 vitamini güçlü antioksidan özelliği taşır. Bu özelliği ile cildi yaşlanmaya karşı korur ve cilt lekelerini giderir.
  • Potasyum içeriği ciltte pullanma ve kuruma gibi belirtileri azaltır.

Kuru maya maskeleri

Cilt yenileyici maya maskesi: Soluk, kuru ve yıpranmış ciltler için mükemmel etkisi olan bir maske tarifidir. 1 yemek kaşığı kuru maya 1 yemek kaşığı yağsız yoğurt ile karıştırılarak cilde tatbik edilir. Yüz ile beraber dekolte bölgesine de sürülebilir. Cilde uygulandıktan yarım saat sonra ılık su yardımı ile yıkanır.

Cilt temizlendikten sonra kurulanır ve uygun bir nemlendirici sürülür. Haftada 1 defa uygulanabilir.

Yağlı ciltler için kuru maya maskesi: Cilt yapısının aşırı yağlı ve gözenekleri tıkalı olan kişiler için olumlu sonuçlar yaratabilecek bir maske tarifidir. Cildin yağ oranını dengeler, tıkalı gözenekleri açar ve sivilceleri kurutur. 1 çorba kaşığı kuru maya, 10 damla limon suyu bir kasenin içinde homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen maske tabaka şeklinde yüze sürülerek 20 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra ılık su yardımı ile ciltten arındırılır. Yüz kurulandıktan sonra uygun bir nemlendirici kullanılabilir. Bu maske güneşe karşı hassasiyeti arttırabilir. Bu nedenle gece yapılması daha uygundur.

Sivilceler için kuru maya maskesi: Sivilceleri kurutmak ve yeni sivilce oluşumunu engellemek için kullanılabilir. 1 çorba kaşığı kuru maya, 2-3 damla çay ağacı yağı, 4 damla limon suyu ve 2 şeker kaşığı elma sirkesi homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım cilde masaj yapılarak tatbik edilir ve 15 dakika sonra bol su ile yıkanır. Haftada bir defa uygulanabilir.

Cilt lekeleri için kuru maya maskesi: Yarım çorba kaşığı kuru yağı, 2 tane çilek, 1 çorba kaşığı lavanta yağı kullanılarak maske hazırlanabilir. 2 adet çilek çatal yardımı ile ezilir ve üzerine diğer malzemeler eklenir. Homojen bir şekilde karıştırılarak dekolte bölgesi ile beraber yüze sürülür. 10 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Haftada 2 defa uygulanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git