Kulak Ağrısı Neden Olur Ve Tedavisi

Kulak Ağrısı Neden Olur Ve Tedavisi
18 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 625 kez okundu.

Kulak ağrısı, aniden gelişen; zonklama, yanma, basınç şeklinde hissedilen, keskin bir ağrı çeşididir. Oldukça basit sebeplere bağlı olabildiği gibi, ciddi sebepleri de olabilir. Kulağın ortasında konumlanan östaki borusunun tıkanmasına bağlı olarak meydana gelen kulak ağrısı, hemen her yaştan insanı etkilerken, özellikle çocuklarda sık görülmektedir.

Kulak ağrısı kulağın kendisinden de kaynaklanıyor olabilir, baş, boyun gibi bölgelerde yaşanan herhangi bir problemden de köklenebilir. Kulak ağrısının yanı sıra, tıkanıklık ve az işitme gibi belirtiler de sık görülür.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrısına sebep olacak pek çok faktör vardır. Bunlardan en çok rastlanılanlarına bir göz atalım:

Alerjiler: Vücut, alerjenlere tepki verdiğinde, koruyucu tepki olarak sinüs boşluğunda mukus üretimi başlar. Sümüksü bir madde olan mukusun, kulak zarına yaptığı baskı neticesinde ağrı yaşanır. Tozlar, polenler, hayvan alerjileri ve yaz nezlesi gibi uyaranlar kulak ağrısı yapabilir.

Enfeksiyonlar: Orta kulak enfeksiyonları, dış kulak enfeksiyonları en yaygın kulak ağrısı sebeplerindendir. Orta kulağı genize bağlayan östaki borusunun tıkanması sebebiyle orta kulak iltihabı gelişir. Sigara dumanı, soğuk algınlığı, alerji, sinüzit ve genetik sebepler dolayısıyla tıkanıklık yaşanabilir. Bu da kulak ağrısını tetikler.

Basınç Travması (Barotravma): Uçaktayken, basınç seviyesinde meydana gelen değişmeler de kulak ağrısına sebebiyet verir. Bu durum sadece yükseklik arttığında değil, yer seviyesinin altına inildiğinde, su altına dalış yapıldığında da meydana gelir. Kulak, iç kulakla dış kulak arasındaki basınç farkını eşitleyemez bu sebeple de kulak ağrısı yaşanır.

Kulak zarının hasar görmesi: Kulak zarı yırtıldığında ya da delindiğinde de ilk hissedilen belirti kulak ağrısıdır. Kulağı temizlerken, kulaç çöpü olabildiğince derine itilmeden nazikçe  kullanılmalıdır. Bunun dışında kulağa gelen güçlü bir darbe, şiddetli bir silah sesi ve buna benzer çok yüksek desibeldeki seslerin kulak zarına verdiği zarar neticesinde kulak ağrısı yaşanabilir.

Kulak kiri: Kulakta temizlenmeden kalan kirler de kulak ağrısına sebep olabilir. Ama bunu kulak çubuğuyla temizlemeye çalışmak daha kötü sonuçlar doğurabilir. Kulak kirini temizlemenin en sağlıklı yolu kulak damlası kullanmaktır. Yahut doktorunuz tarafından kulak yıkama yöntemi tercih edilebilir.

Çene kemiği problemi: Nadir görülen sebeplerden de olsa, çene kemiğindeki sorunlar da kulak ağrısına yol açabilir. Diş gıcırdatma yahut kireçlenme sebebiyle ortaya çıkan bir sorun kulağa ağrı olarak yansıyabilir.

Diş apsesi: Dişlerde ya da diş etlerinde enfeksiyonlar sebebiyle oluşan iltihaplanma kulak ağrısına sebep olabilir. Bu durumda kulakla beraber diş ağrısı da yaşanır.

Kulak kanalında egzama: Kulak içi de cildin yağlı bölgelerinden biridir. Bu bölgelerde görülecek egzama, kulak ağrısına yol açabilir. Egzamalı bölge ayrıca tahriş olur, iltihaplanır ve kızarıklık oluşur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git