Kilo Vermeye Nasıl Başlanmalı

Kilo Vermeye Nasıl Başlanmalı
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 318 kez okundu.

Kilo verme süreci, bu uğurda yapılan beslenme diyetleri ve spor programları ile birlikte aslında daha sağlıklı yaşam için yapılan bir yolculuktur. Yapılan araştırmalar, kullanılan birbirinden farklı yöntemler sayesinde bu süreçte yavaş ama emin ve sağlıklı tercihlerle ilerlemenin daha kalıcı sonuçları getirdiği görülmüş. Bu noktada uzmanların da uyardığı gibi, hızlı kilo verme adına yapılan çok sıkı ve katı diyetler kısa vadede iyi sonuç verse de pek çoğu kalıcı olmayan kilo kayıplarıdır. Ayrıca kişilerin sağlık kontrolleri yapılmadan, olası hormon dengesizlikleri, vitamin-mineral eksiklikleri giderilmeden yapılacak diyetler de ilerleyen dönemde çok ciddi sağlık sorunlarını beraberinden getirmektedir. Bu noktada kuşkusuz yapılması gereken ilk önce bir doktora danışarak gerekli sağlık kontrollerini yaptırmak ve elbette doktor kontrolünde uygun beslenme programları edinmektir. İşte, bunlarla birlikte yavaş yavaş ama sağlıklı yollarla kilo vermeye başlamak için 60 önemli ipucu….

Kilo Vermeye Başlamak için Spor-Egzersiz Programları

1- Kilo verme sürecindeki durgunluğu önleyebilmek için egzersiz programınızı çeşitlendirin. Böylelikle vücudunuzdaki farklı kasları çalıştıracak ve vücudu şaşırtmış olacaksınız. Örneğin, bisiklet, ağırlık çalışma ve açık havada yapacağınız egzersizler arasında geçişler yapın.

2- Kas oranının artması için yapılan ağırlık egzersizleri ciddi kilo verdirecektir. Bunun için ağırlık çalışmaları haftada 3 kez 20’şer dakika olarak belirlenebilir.

3- Kettlebell gibi ağırlık ekipmanları ile ortalama 20 dakikada 400 kalori yakmak mümkündür. Ayrıca ağırlık egzersizleri sonrasında artmaya başlayan kas oranı sayesinde kişiler durdukları yerde bile daha çok kalori yakmaya başlar.

4- Karın bölgesindeki yağları eritmek için egzersizlere hızlı koşu araları ekleyin.

– Kardiyo egzersiz rutininize fazladan 5 dakika ekleyin.

6- Esneme hareketleri ile kalori yakmaya devam edebilirsiniz. Bunun için kolay yoga hareketlerini egzersiz programınıza dahil edebilirsiniz.

7- Telefonla konuşurken, dişlerinizi fırçalarken de yerinizde durmayın. Yürüyün veya squat (çömelme) hareketleri yaparak fırsatları değerlendirin.

– Asansörü kullanmayın, merdivenler tam sizin için! Diğer yandan bir önceki durakta inip biraz yürümenin kimseye zararı dokunmaz!

9- Tv izlerken de boş durmamak gerek. TV seyrederken ağırlıklarla kollarınızı çalıştırabilirsiniz örneğin. İşte, hem en sevdiğiniz dizinizi izleyebileceğiniz hem de hareketsiz yaşama son verip, daha sağlıklı bir hayata adım atabileceğiniz–> tv izlerken yapılan egzersizler

10- Egzersize vakit ayırdığınızda tüm vücut kaslarını çalıştıran hareketleri de dahil etmek gerekiyor. İşte–> 20 dakikalık tüm vücudu çalıştıran hareketler

12- Açlık ataklarına karşı hazırlıklı olmak için haftada bir yemek alışverişi için planlama yapın.

13- Bir yemek günlüğü tutun. Ayrıca gerçekten dürüst olmak zorunda kalacağınız bir arkadaşınıza veya ailenizden birine bunu her gün okuyun.

14- Yemek listenizi mutfakta gözünüzün önünde bir yere asın. Ayrıca yanında motive edici sözler ve resimler de ekleyebilirsiniz.

15- Haftada bir değişimi net olarak gözlemlemek için fotoğrafınızı çekin. Bu fotoğrafları da sizi motive etmesi için görebileceğiniz bir yere koyabilirsiniz.

16- Can sıkıntısı, depresyon veya stres gibi durumlar sebebiyle gereksiz yemek yiyeceğinizi anladığınız anlarda yürüyüşe çıkın, arkadaşınızı arayın, yoga yapın, duşa girin ama buzdolabının önüne gitmeyin.

17- Geceleri en az 7 saat uyuduğunuzdan emin olun. Çünkü, uykusuzluğun yaratacağı yorgunluk egzersizleri ve yeme düzeninizi bozabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git