Kaş Bakım Kürleri

Kaş Bakım Kürleri
26 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 121 kez okundu.

Gür, güçlü ve kolay dökülmeyen kirpik ve kaşlarınız varsa, ya genetik olarak epeyce şanslısınız ya da pek fazla maskara kullanmıyor, göz makyajı yapmıyorsunuz demektir. Çünkü her ne kadar doğuştan sağlıklı kirpikleriniz olsa da bir çok nedenden ötürü zayıflıyorlar.

Maskara kullanmak, yaşın ilerlemesiyle değişen hormon dengesi veya çeşitli hastalıklar kirpik ve kaşlarımızda dökülmelere, kopmalara, dolayısıyla azalmalara neden oluyor. Kirpik ve kaşları güçlendirmek, dökülmelerini engellemek ve çoğaltmak ise her zamanki gibi doğal yollar ve malzemelerle mümkün. Üstelik en basit yöntemlerle.

Kirpik ve kaşları güçlendirmek deyince aklımıza hemen tatlı badem yağı geliyor, değil mi? Evet doğru. Bu yıllardır, hatta birkaç yüzyıldır kullanılan ve uzun vadede işe yarayan bir yöntem.

Fakat bitki yağlarının çeşitlenmesi, haklarında yapılan araştırmalar ve daha kolay erişilebilir hale gelmeleriyle bu bilgi güncellendi. Yeni ve daha etkili formüller ortaya çıktı. Bu yazıda size, malzemelerini kolayca bulabileceğiniz ve kolayca hazırlayabileceğiniz basit formüllerden bahsedeceğiz.

Fakat önce birkaç uyarı ve hatırlatma.

Kural 1: Asla makyajınızı temizlemeden uyumayın

Depresyonda olsanız bile! Ne olursa olsun makyajınızı temizlemeden uyumayın. Nedenlerini aslında biliyorsunuz ama yine de hatırlatalım: Makyaj ürünleri, ciltte uzun süre kaldığında nefes almasını engeller ve cilt kendini yenileyemez.

Özellikle göz makyajını temizlemeden uyumanız, kirpik diplerinizde bakteri oluşumunu hızlandırır. Bu ise kirpiklerinize zarar verip dökülmesine neden olmakla kalmaz, kirpik dibi iltihabı gibi oldukça acı verici ve can sıkıcı bir rahatsızlıkla da sonuçlanabilir.

Kural 2: Asla başkasının makyaj malzemelerini kullanmayın

Hepimiz, vücudumuzda iyi ve kötü bakterilerle yaşarız, bağışıklık sistemimiz bu dengeyi sağlar. Fakat başkasının bünyesinin bağışıklık geliştirdiği bir bakteri, sizin bünyenizde hastalıklara neden olabilir.

Başkasının kullandığı makyaj malzemelerini kullanmak, vücudunuza yabancı bakterileri taşımanıza yol açar ve vücudunuz buna hiç beklemediğiniz ve istemeyeceğiniz tepkiler verebilir.

Kural 3: Makyaj ürünlerinizin son kullanma tarihlerini kontrol edin

Pek çok makyaj ürünü kapağı açıldıktan 6 ile 12 ay arasında tazeliğini ve kullanılabilirliğini korur. Bu süreyi geçirmek, üründe yine o hiç istenmeyen bakteri oluşumunu tetikleyeceğinden oldukça zararlıdır.

Gelelim sizi sağlıklı ve güçlü kirpik ve kaşlara kavuşturacak yöntem ve formüllere. Önce hangi temel malzemelere ihtiyacımız olacağına bakalım.

Onlarsız olmaz: Temel malzemeler

Temel malzemelerimiz şunlar: Zeytinyağı, Hint Yağı, Hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı, avokado yağı, lavanta yağı, aloe vera jeli, E vitamini yağı veya ampulleri, yeşil çay.

Bu malzemelerin her birini tek başına uygulamanız da kirpik ve kaşlarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Fakat belirli karışımları uygularsanız, daha çabuk ve belirgin sonuçlar alabilirsiniz.

Aşağıdaki formülleri, etkisine göre hafiften güçlüye doğru sıraladık. Yani, kirpik ve kaşlarınız güçlüyse yalnızca dökülmeyip beslensinler istiyorsanız ilk ikisini, hızla güçlenip çoğalmalarını istiyorsanız son ikisini uygulayın.

Temizlemesi de mühim: Kirpiklere yeşil çay

İlk adım, göz makyajınızı temizlemek. Hemen ardından yeşil çayınızı, yarım bardak sıcak suda 5 dakika boyunca demleyin. Bir pamuğu demlediğiniz çaya batırın ve kirpik diplerine hafifçe bastırarak gözlerinize kompres yapabilirsiniz.

Yeşil çay, kirpik diplerindeki kalıntıları çok iyi temizler, dökülmeleri önler ve gözlerinizi de dinlendirir. Çayın ılık olmasına ve gözlerinize fazla baskı yapmamaya dikkat edin. Göz damarlarınız zedelenebilir, kirpik dipleriniz tahriş olabilir.

Cilt ve saç için olduğu gibi kirpik ve kaşlar için de mucizevi etkileri olan başlıca doğal malzeme, saf ve iyi kalite zeytinyağı. Mümkünse soğuk sıkma natürel sızma zeytinyağlarını kullanın.

Zeytinyağı, tek başına işe yarayacaktır. Ağzını kapatabileceğiniz küçük bir kaba 1 yemek kaşığı zeytinyağını aktarın ve her gece, yatmadan önce temizlenmiş kirpiklerinize ve kaşlarınıza kulak çubuğu yardımıyla ya da parmağınızla sürün. 1 ay içinde sonuçlarını fark edeceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git