Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri
13 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 558 kez okundu.

Bu süreç sonunda siroz ve karaciğer yetmezliği ortaya çıkar. Karaciğerde yağ birikmesi genellikle belirti vermez. Teşhis koymak için doktorun çeşitli testler yapması gerekir. Eğer obez veya şeker hastası iseniz, doktorunuz karaciğer yağlanmasıve böbrekler ile ilgili risk faktörlerini değerlendirebilir.

Karaciğer bölgesinde biraz yağ olması normal olmasa da önemli bir hasara yol açmayabilir. Ancak kişi kilo aldıkça durum, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığına dönüşebilir. Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığında yağ hücreleri karaciğerin toplam ağırlığının %5-10’una denk gelir.

Bu durum karaciğerde enflamasyona yol açıp, nonalkoliksteatohepatik şikayetinin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hastalığın bu formu aşırı alkol tüketiminin neden olduğu hasarlara benzese de, çok az veya sıfır alkol tüketen insanlarda görülür. Karaciğer yağlanması organda yara dokularının oluşmasına ve sertleşmesine doğru ilerleyebilir. Sonunda kalan kısım, yara dokusunun üstlenmesi gereken görevlere yetişemez. Yağlı karaciğer hastalığının tıbbi bir tedavisi yoktur. Kişinin sağlıklı bir kiloda kalması, iyi beslenmesi ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir.

Böbrekler, karaciğerle beraber çalışarak vücuttaki atıkları ve kimyasalları temizlerler. Böbrekler kırmızı kan hücresi üretir, kandaki atık maddeleri idrar yoluyla vücut dışına atarlar. Vücut sıvılarını, sodyum, potasyum, kalsiyum dengelerini düzenler ve hormon salgılarlar. Yapılan araştırmalara göre karaciğer yağlanması ve böbrekler arasındaki ilişki kronik böbrek hastalığı ile ilgilidir.

Karaciğer yağlanması olan kişilerde kronik böbrek hastalığı riski %69 oranında artar. Yağlı bir karaciğer ayrıca böbrek hasarını ve enflamasyonunu artırabilecek maddeler de salgılar. Yüksek tansiyon riskiyle ilişkili olan bir karaciğer enzimi vücut yağlarının dağılımından etkilenmektedir. Obezite de karaciğer yağlanması ve böbrekler ile ilgili problemlerin ortak bir risk faktörüdür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git