Vaybe

İLK ÇAĞ’DA MEDENİYET HAVZALARI

90

MEZOPOTAMYA MEDENİYETLERİ

İlk Çağ’da Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan bölgeye Mezopotamya denmiştir. Burada bilinen ilk medeniyeti Sümerler kurmuşlardır. ‘Site’ denen şehir devletleri halinde yaşamışlardır.Tarihte ilk kez barajlar ve su dağıtan kanallar yapmışlardır.

Tekerlekli araçları ve çömlekçi çarkını icat etmişlerdir.Bilinen ilk yazı (çivi yazısı) bulmuşlardır.Yazılı hukuk kurallarının ilkini , Sümer kralı Urkagina yapmıştır. Gılgamış,Tufan ve Yaradılış destanları tarihin ilk edebiyat örnekleri olmuştur.Sümerler, Zigurat denilen tapınaklarını rasathane (gözlem evi) olarak kullanmışlardır. Ay ve Güneş tutulmalarını hesaplamışlardır; Ay yılı esasına dayalı ilk takvimi düzenlemişlerdir. Dört işlemi, bir dairenin 360 derece olduğunu uzunluk ve ağırlık ölçülerini bulmuşlardır,

Akadlar tarihte ilk kez düzenli ordu sistemini ve ilk imparatorluğu kurmuşlardır.

Babiller mutlak krallık anlayışının ilk önemli temsilcisi olmuşlardır. Babil kralı Hamurabi Mezopotamya’nın en gelişmiş kanunlarını düzenlemiştir. Babiller güneş saatini bulmuşlardır. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan Babil’in Asma Bahçelerini ve dünyanın en yüksek ziguratı olan Babil Kulesi’ni yapmışlardır.

Asurlular Anadolu’da kurdukları kara kolonileri aracılığıyla yazıyı Anadolu’ya taşımışlardır(Kültepe tabletleri ). Böylece Anadolu’da tarih çağlarına geçilmiştir.

Tarihte bilinen ilk kütüphaneyi başkentleri Ninova’da kurmuşlardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.