Hamilelerde Doğum Korkusu

Hamilelerde Doğum Korkusu
7 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 819 kez okundu.

Pamukkale Üniversitesi  (PAÜ) Denizli Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Serçekuş, anne  adaylarının doğum hakkındaki yanlış ve yetersiz bilgiler almasının hem korkuya  hem de sezaryen doğuma yönelmelerine neden olduğunu söyledi.

Serçekuş, dünyada en fazla sezaryen doğumun gerçekleştiği üçüncü ülke  olan Türkiye’de, kadınların sezaryenle doğum yapma tercihlerinin nedenleri ile  normal doğum sayısını artırmak için yapılması gerekenler hakkında düşüncelerini  anlattı.

Türkiye’de her yüz doğumdan yüzde 46’sının sezaryenle gerçekleştiğini ve  bunun Dünya Sağlık Örgütü’nün sezaryen doğum için normal değer olarak belirlediği yüzde 15’in çok üzerinde olduğunu belirten Serçekuş, sezaryen doğum oranının özel  hastanelerde ise yüzde 66’ya çıktığına işaret etti.

Serçekuş, anne adayları tarafından sezaryen doğumun tercih edilmesindeki  en temel nedenin ”doğum korkusu” olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu: ”Anne adaylarının doğum hakkındaki yanlış ve yetersiz bilgiler alması,  hem korkuya hem de sezaryen doğuma neden oluyor. Halbuki normal doğumun, hem anne  hem de bebek sağlığı açısından çok daha faydalı olduğu görülmektedir.”

”Korkular doğum öncesi kursla yenilebilir”
Doğum korkusunun yenilmesinin anne adaylarının sezaryen tercihini ortadan  kaldıracağını savunan Serçekuş, bu noktada 2000’li yıllardan itibaren özellikle  büyükşehirlerde açılmaya başlanan doğum öncesi kurslarının önemli bir rol  üstlendiğini ifade etti.

Serçekuş, bu kursların ülke genelinde yaygınlaştırılması ve ihtiyaca  cevap verecek şekilde sayısal olarak yeterli hale getirilmesini önererek, şöyle  devam etti: ”Doğum öncesi kurslarla doğum hakkında doğru bilgiler edinmek,  korkularının giderilmesi için faydalı olacaktır. Bu kursların en temel amacı,  doğumun doğal bir olay olduğunu vurgulamak, anne adaylarının doğum korkusunu  azaltmak, böylece keyifli bir doğum deneyimi yaşamalarını sağlamaktır. Aynı  zamanda gebelikteki rahatsızlıklarla baş etmeyi kolaylaştırmak, solunum ve  gevşeme egzersizleri ile doğumun kolay olmasını sağlamak, çiftleri anne-baba  olmaya hazırlamak, emzirme, bebek bakımı gibi ebeveynlik becerilerini  geliştirmek, eşler arasındaki iletişimi arttırmaktır.”

Bu anlayışla üniversitede anne ve baba adayları için ücretsiz olarak  doğum öncesi kurslar düzenlediklerini belirten Serçekuş, ”Doğum öncesi kurslarla  normal doğum oranlarını yükseltmeyi hedefliyoruz” dedi.

Milliyet

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git