Evlilikte Fedakarlığın Önemi

Evlilikte Fedakarlığın Önemi
21 Mart 2017 tarihinde eklendi, 261 kez okundu.

Aileniz, arkadaşlarınız sizin etrafınızda koşturuyor. Herkes sizin için birşeyler yapıyor. Hediye alanlar, destek olanlar, yardım edenler… Hepsi sizin mutlu olmanız için. Ve evlilik süreci böyle başlıyor işte. Yeni bir hayat, yeni uğraşlar ve en önemlisi sevdiğiniz kişiyle bir ömür geçirmeye başlıyorsunuz. Bu süreçte pek çok çiftin aklında ”Acaba mutlu bir evliliğim var mı?”, ”Mutlu evlilik nasıl olur?”, ”Faturaları ödesin yeter” gibi sorular cümleler döner dolaşır. Aile ve Evlilik Danışmanı Serhat Yabancı, mutlu evliliğin ne olup olmadığına ilişkin ipuçları verdi.

Yabancı şunları söyledi: Mutlu evlilik; faturaların ödendiği, çocuğun ihtiyaçlarının karşılandığı, iş ve ev sorumluluklarının yerine getirildiği bir sistem değildir. İyi bir evlilik, herkesin kendini huzurlu, mutlu ve güvende hissettiği bir sistemdir. Mutlu evlilikte hoş görü vardır.

GÜLER YÜZ GEREKLİ

Her hatanın peşine düşülmez. Eşler birbirinin hatalarını bazen görmezden gelir, bazen de uygun bir üslupla rahatsızlıklarını ve ne yapılması gerektiğini ifade eder. Mutlu evlilikte güler yüz vardır. Şakalaşma, esprili iletişim vardır. Eşler, birbirinin şakasının altında bir şeyler aramaz. Şakaları kimse kişiliğine yormaz. Şakalar ve espriler, karşıdakinin zayıf veya hassas noktaları üzerine yapılmaz. Evde güler yüz olduğu sürece de gerginlik olmaz.

”Mutlu evlilikte kimse niyet sorgulayıcısı olmaz” diyen Yabancı, ”Hem çocuklar hem de eşler, söylemleri de eylemleri de olduğu gibi kabul eder. Duyulan ve görülenler esas alınır. Altında bir şey aranmaz. Anlaşılmayan ve şaşkınlık yaratan durumlar da ise bu durum ifade edilir. Kurgu yerine açıklama beklenir. Genelde ”Seven kıskanır” denir ancak mutlu evlilikte, kıskanmak sevginin göstergesi değildir. Çünkü iki taraf birbirine sonsuz güvenir. Kıskanmak yerine destek olmak ve sahiplenmek vardır” şeklinde konuştu.

Evde maske takmayın

 

  • Mutlu evlilikte fedakârlık vardır. Fedakârlıklar, karşılığı ya da fark edilmesi beklenen amaçlar için yapılmaz. Eşler, fedakârlıklarda, kendinden ödün vermezler. Yapabilecekleri kadarını yaparlar. Bu nedenle de yaptıklarından dolayı sonradan pişmanlık duymazlar.
  • Mutlu evlilikte bakışlara çok önem verilir. Eşler birbirine sevgi dolu bakarlar. Gözlerden sevgi ve umut akar.
  • Mutlu evlilikte, herkes kendisi gibidir. Maske takmak, duruma göre hareket etmek zorunda kalmazlar. Eşler, birbirini olduğu gibi kabul ettiği için, rahat ve kendiliğinden davranışlar ve duygular yaşanır.
  • Mutlu evlilikte; kadın-erkek arasında eşitlik veya üstünlük savaşı yoktur. Cinsiyetin getirdiği özelliklere saygı duyulur. Sınırlar aşılmaz. Farklılıkların da üstünlük olmadığı fikri hakimdir.
  • Mutlu evlilikte şiddet yoktur. Öfke gösteren olursa tüm sorumluluğu alır, karşıdakini, öfkenin nedeni olarak suçlamaz.EV İÇİNDE İŞ BÖLÜMÜ OLMALI
  • Mutlu evlilikte sorumluluklar ve iş bölümü, eşlerin yoğunluğuna ve güçlerine göre şekillenmiştir. Basmakalıp ya da geleneksel roller keskin değildir. Herkes başarılı olduğu alanda ön plana çıkabilir.
  • Mutlu evlilikte, öfkeler ve kırılganlıklar biriktirilmez. Anında ve uygun üslupla ifade edilir. Hata yapan hatasını kabul eder ve özrünü diler.
  • Mutlu evlilikte, özür dilemek ve hatasını kabul etmek bir saygınlık göstergesidir. Kimse özür dilemeyi bir ego veya güçsüzlük olarak algılamaz.
  • Mutlu evlilikte hata yapan özür diler ve gönül alma konusunda sorumluluğu üstlenir. Eşler de birbirinin samimiyetinden dolayı çabuk affedicidir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git