Doğum Sonrası Egzersizin Önemi

Doğum Sonrası Egzersizin Önemi
6 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 209 kez okundu.

Hamilelikte alınan kilolar bebek sahibi olmak isteyen kadınların ortak korkusudur. Hamilelik boyunca anne adaylarının vücutlarında birçok değişiklik olur. Egzersiz bu değişikliklerin ortadan kalkmasını sağlayacak en iyi yöntemdir. İşte doğum sonrasında egzersiz yapmanın faydalarına dair bilmeniz gereken 7 detay:

1. Hamilelik sürecinde ve doğum sırasında değişime uğrayan vücudunuz 6-8 ayda tam formuna ulaşır. Eğer normal doğum yaptıysanız egzersizlere doktorunuzun onayıyla iki hafta içinde başlayabilirsiniz. Sezaryen ile doğum yaptıysanız bir-bir buçuk ay sonunda başlamanız önerilir. Hamilelik süresince bebeğiniz karın duvarınıza ve leğen kemiğinize baskı yapacaktır. Bu baskı buradaki dokuların elastik hale gelmesine neden olur. Bağlar zayıflar ve hassaslaşır. Yapacağınız yanlış hareketler yaralanmanıza neden olabilir. Bu nedenle egzersiz sırasında ağır ve ters hareketlerden kaçınmalısınız.

2. Doğumdan sonra gevşeyen kaslarınız güçlendirilmezse ileride idrar kaçırma sorunu yaşayabilirsiniz. Kegel egzersizleri yaparak mesane kaslarınızı güçlendireceğinizi unutmayın, egzersiz listenize kegel’i mutlaka ekleyin.

3. Yapacağınız egzersizler, hemoroid gibi genital çevre organlarında meydana gelebilecek kan toplanmasına engel olur. Genital organlarınızda oluşan ödem ve sıvı toplanmasını önler.

4. Egzersizler gebelik süresince değişen vücut postürünüzü düzeltir. Oluşabilecek bel ağrılarınızı engeller.

5. Aldığınız genel anestezi akciğerlerinizde hacim olarak küçülme yapabilir. Akciğerlerinizin kapasitesini artırmak için egzersiz programınıza solunum egzersizlerini eklemeyi unutmayın.

6. Hamileliğe bağlı olarak bebeğinizin yaptığı baskı bağırsaklarınızın yavaşlamasına neden olabilir. Bağırsaklarınız bunu alışkanlık haline getirme ihtimali olduğundan kabızlık ve gaz sorunu yaşayabilirsiniz. Egzersiz bağırsak hareketlerinizin hızlanmasını da sağlar.

7. Vücudunuzda doğum nedeniyle fazla sıvı birikimi olması normaldir. Egzersiz ile birlikte kan dolaşım hızı artar fazla sıvı dolaşıma katılarak vücudunuzdan atılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git