Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilinmeyenler

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilinmeyenler
15 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 377 kez okundu.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınların en büyük sorunu düzenli bir şekilde hap kullanımını sağlamak. 12 saat sonra almak bile hamilelik riskini arttırırken, gün kaçırınca ne yapmalı? Doğum kontrol hapı kullananlara öneriler…

Korunma amaçlı doğum kontrol hapı kullanmak sıkıntılı bir süreç. İlk 21 haptan birini dahi kaçırırsanız, doğum kontrolü için prezervatif gibi ikincil bir yöntemini en az 7 gün doğum kontrol hapı alana kadar kullanmanız gerekecektir.

1 hap kaçırırsanız: Fark ettiğiniz an alın. Sonraki hapı da normal saatinde için.

Bir süre sonra haplardan eksik içtiğinizi fark ederseniz: Atladığınız ve o gün içeceğinizi birlikte alın. Aynı anda 2 hap almak soun yaratmayacaktır.

2 hap kaçırırsanız: 2 gün boyunca 2 hap için. Sonrasında her gün tek hap içmeye dönün. 7 gün boyunca hamile kalma ihtimaline karşın ikincil bir korunma yöntemi de kullanın.

Doğum kontrolün üçüncü haftasında bir hapı atladığınızı fark ederseniz: O hafta için olan hapları bitirin. Son haftayı atlayıp yeni bir pakete başlayın. Yeni pakete başladığınızda bitene kadar adet görmeyeceksiniz. Yine 7 gün kuralına uyun.

3 veya 4 hap içmediyseniz: Doktorunuzu arayıp tanışabilirsiniz. Birkaç gün daha her gün 1 paket alıp sonradan yeni bir pkaete başlamanızı salık verebilir.  Bu süreç boyuca hamile kalmamak için ikincil koruma yöntemleri kullanın. Ancak 7 gün boyunca doğum kontrol hapı kullandıktan sonra hamileliğe karşı korunursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git