Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek Otu Yağının Faydaları
19 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 600 kez okundu.

Çörek otunun faydaları saymakla bitmez. Börek, çörek, hamur işlerinin üzerini süslemekten, bazı sağlık sorunlarının iyileştirilmesine kadar pek çok derde deva olan çörek otu; yağından da istifade edilecek kadar faydalı bir maddedir.

Çörek otu ile ilgili ilk yazılı belge “Eski Ahit”de yer alıyor.  Hz. Muhammed’in (S.A.V.) “Şu kara tanede (çörek otu) ölümden başka her derde deva vardır.” sözü ise, çörek otunun ne kadar faydalı ve üstün bir madde olduğunu daha da iyi anlatıyor.

Günümüzde en çok talep gören ve en fazla kullanılan yağların başında gelen çörek otu yağı; kan şekerini düzenler, kansere karşı korur, cinsel gücü arttırır, mikrop, virüs ve mantarlara karşı savaş verir, damar sertliği ve tıkanıklığını önler, tansiyon ve kolesterolü normal seviyeye çeker, hazmı kolaylaştırır, vücuttaki zehirleri atar, yaraların çabuk iyileşmesini ve hücre yenilenmesini sağlar, alerjiyi önler, gözdeki mikropları öldürür, grip, nezle ve baş ağrısı problemlerinde burun damlası şeklinde kullanılabilir, idrar söktürür, safraya iyi gelir, hormonları düzenler, ruh halini sağlamlaştırır, bağışıklık ve savunma sistemine kuvvet verir, kulaklardaki üşütme ve iltihap haline damla şeklinde kullanıldığında olumlu tesir eder, saç dökülmesi ve kepeğe karşı ilaç olarak kullanılabilir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

  • Çörek otu yağı her ne kadar şifalı, sıhhat ve güzellik hususunda üstün nitelikleri olan bir yağ da olsa, medikal bir ilaç değildir. Siyah tohumlarının preslenmesiyle elde edilen çörek otu yağı bir içmek suretiyle dahili olarak; bir de saça, cilde, deriye uygulamak suretiyle haricen kullanılır.
  • Hassas ciltler için doğal bir nemlendirici olan çörek otu yağı, saç dökülmesine karşı da saç diplerine friksiyon yaparak uygulanabilir.  Saçların beyazlamasını da önleyen ve hatta beyazlamayı durdurduğu bilinen çörek otu yağı, günde 3 sefer 1 çay bardağı suya veya kesme şekere 3-4 damla damlatılarak tüketilebilir.
  • Çörek otu yağı, sinüzit probleminde de sabah akşam burundan 1-2 damla alındığında fayda sağlar.
  • Cilt sağlığı ve güzelliği için de oldukça faydalı olan çörek otu yağını 1 çorba kaşığı zeytin yağı ile karıştırın ve bu karışımla yüzünüzü ovun. 1 saat bekledikten sonra sabunla yıkayarak durulayın.
  • Eğer yüksek tansiyon şikayetiniz varsa, kahvaltıdan önce her sabah 2 diş sarımsakla birlikte 1 çay kaşığı çörek otu yağı alın.
  • Uyku bozukluğu yaşıyorsanız, balla karıştırdığınız sıcak bir içeceğe 1 çay kaşığı çörek otu yağı ilave edin ve akşamları için.

Çörek Otu Yağı Zayıflatır mı?

Çörek otu ve çörek otu yağının sayısız faydası yanında, özellikle hanımların hoşuna gidecek bir faydası daha var ki, o da kilo vermeye yardımcı olması.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git