Çocuklarda bronşit

Çocuklarda bronşit
27 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 880 kez okundu.

Belirtileri: Ateşi yükselir. Kuru, kısa süreli, balgamsız, bazen nöbetler şeklinde bir öksürük başlar. Bu öksürük giderek, sarı veya yeşil balgamlı öksürüğe dönüşür. Solunum zorluğu, hızlı ve, hırıltılı bir solunum (dakikada 40-50 soluk), iştahsızlık, dudaklarda ve dilde morarma, öksürükle kusma görülebilir. 5-10 gün içinde öksürük azalmaya başlar ve düzelir. Özel bir tedavisi yoktur. Birlikte iltihabi bir durum yoksa antibiyotik gerekmez.

Akut bronşit  bir üst solunum enfeksiyonunu takiben gelişebilmektedir. Bir soğuk algınlığı veya nezleyi takiben, nefes borusu veya bronşlarda (akciğerlerdeki hava kanallarında) görülebilmektedir. Çeşitli virüsler sebep olabilir. Ayrıca boğmaca, kızamık, kızıl gibi enfeksiyonlar sırasında bronşit gelişebilmektedir.

bronşitin nedenleriSiz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Çocuğunuz soluk vermede zorluk yaşıyor ve hırıltılı bir şekilde soluyorsa, balgamlı veya nöbetler şeklinde öksürüğü varsa derhal doktorunuza götürün.
Doktor, iltihabi bir durum varsa antibiyotik tedavisi verir. Yoksa balgam sökücüler vererek balgamın öksürükle birlikte atılmasını kolaylaştırır.

Küçük çocuklar çıkardıkları balgamı yutarlar. Balgam çıkartmasını kolaylaştırmak için çocuğunuzu yüzü koyun, baş aşağı gelecek şekilde dizlerinize yatırın. Sırtına vurarak balgam çıkartmasını sağlayın. Çocuğunuzda balgam varsa, öksürük kesici ilaç vermeyin ki, balgamını öksürükle atabilsin.
Çocuğunuza rahat bir ortam sağlayın. Yatarken başını yükseltin. Evin herhangi bir odasında dahi sigara içmeyin.
Çocuğunuzun ateşi varsa düşürmeye çalışın. Bol bol sıvı almasını sağlayın.
Çocuğunuzu hastalığı geçene kadar güneşe çıkarmayın. Oda sıcaklığını da çok yüksek tutmayın. Sıvı kaybına sebep olabilir.
Sık sık bronşit geçiren çocuklarda yabancı cisim, allerji, solunum yolu anormallikleri araştırılmalıdır.
Çocuğunuza, bronşit sırasında ıhlamur, ada çayı, hatmi çiçeği, badem yağı, hardal gibi bitki çaylarını vermenizde fayda vardır.

BRONŞİYOLİT

Belirtileri: Hızlı solunum (dakikada 60 soluktan fazla), hırıltı, nefes darlığı, huzursuzluk, beslenmede zorluk, uyku hali.

Bronşiyolit, akciğerlerin en küçük hava yollarında daralmaya neden olan iltihabi bir durumdur. Genellikle 1 aydan büyük ve 2 yaştan küçük çocuklarda, en sık olarak da 6 ay civarındaki bebeklerde görülmektedir.

Hastalık nedeni genellikle virüslerdir. Kış ve ilkbahar aylarında sık görülür. Bronşlarda darlık, salgı artması sonucu önce nefes vermede zorlanma olur. Belirgin nefes darlığı olanlara oksijen verilmelidir. Soğuk buhar uygulaması yararlı olmaktadır. Beslenmesi bozulan çocuklara serum takılmalıdır. Bunun üstüne başka bir enfeksiyon gelişmezse, birkaç gün içinde rahatlama olur. Bazı vakalarda iyileşme 3 hafta kadar gecikebilir.

bronşit hastalığıSiz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Çocuğunuzda soğuk algınlığı veya öksürükten sonra olumsuz bir gelişme görürseniz, çocuğunuzu derhal doktorunuza götürün.
Evde kesinlikle sigara içmeyin, içirmeyin. Çocuğunuzun sık aralıklarla bol bol sıvı içmesini sağlayın.
Çocuğunuz bir kez bronşiyolit geçirmişse viral enfeksiyona yakalanmaması için mümkün olduğunca az kişiyle temas ettirmeye çalışın. Misafirliğe giderken veya misafir ağırlarken gripli, nezleli birisinin olmamasına dikkat edin. Evden birisi grip veya nezle olacağını hissederse derhal maske kullanmalıdır. Çünkü bronşiyolit gerçekten çok ağır bir tablodur. Çocuğunuzun böyle bir duruma bir daha yakalanmaması için elinizden geleni yapmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git