Çocuğunuza Hoşgörülü Davranın

Çocuğunuza Hoşgörülü Davranın
12 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 289 kez okundu.

1980’li yıllarda Dr. Jane Nelsen tarafından geliştirilen Pozitif Disiplin yaklaşımı, birçok psikolog ve pedagogun çalışma konusu olmuş, pek çok farklı alanda da kendine yer bulmuş bir akım. Temelde Alfred Adler’in psikolojik kuramlarına dayanıyor. Tüm anne babalara ve çocuklarla çalışan herkese yönelik geliştirilen bir program olan pozitif disiplin yöntemini beş maddede özetliyor Dr. Nelsen:

  • Saygılı ve cesaretlendirici
  • Ait ve önemli hissettirici
  • Uzun vadeli pozitif etkili
  • Yaşamda ihtiyaç duyulan sosyal becerilerin gelişmesinde etkili
  • Çocukların kendi potansiyellerini nasıl keşfedecekleri konusunda yol gösterici

 

Pozitif Disiplin yöntemi günümüzde pek çok ülkede kabul görüyor. Merkezi Amerika’da olduğu gibi, Avrupa’da, Suudi Arabistan’da, Çin’de de çocuklara yönelik yaklaşımlar arasında en çok ilgi gören çalışmalardan biri. Pozitif Disiplin Birliği’nin onayladığı eğitimi alan eğiticiler, ebeveynlere veya öğretmenlere bu yöntemin inceliklerini anlattıkları eğitimler düzenliyorlar.

 

Gül Saral Alıç ve Selin Göbelez Erdoğan da Pozitif Disiplin Birliği’nin eğitimlerini tamamlamış ve İstanbul’da birlikte kurdukları Akademi Libra’da ebeveynlere ve eğiticilere yol göstermek üzere çeşitli eğitimler düzenleyen iki kadın. Yollarının nasıl kesiştiğini, eğitimin içeriğini ve onlar için neler ifade ettiğini konuştuk, eğitimlerinden birine katılmış olan 5 yaşındaki Serena’nın annesi Selen de sohbetimize katıldı.

Selin: Ben kendi koçluk deneyimim ve kişisel farkındalık sürecimde, birey olarak yaşadığımız sıkıntıların çoğunun aslında çocuklukta yaşadığımız olumsuz deneyimlerden çıkardığımız sonuçlardan ve kararlardan kaynaklandığına bizzat tanık oldum. Biz çocuklarla, karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde, çocukları cesaretlendirmeye ve yetkilendirmeye yönelik bir tutumla ilişkilenirsek onlar da yetişkin olduklarında kendileriyle daha barışık, başkalarını daha çok seven, saygı duyan, sorumluluklarının farkında bireyler olabilirler. Belki birçoğumuzun bugün yaşadığı sorunları yaşamazlar.

“Okuduklarım gözlerimi yaşarttı…”

Peki eğitim nerede karşınıza çıktı?

Selin: Ben zaten kendi çocuğumla olan tıkanıklıklarımla ilgili okurken ve araştırırken birçok akımı görme şansım olmuştu. Pozitif Disiplin ile karşılaşmamızda Selen bize vesile oldu. Selen, Fransa’da yaşadığı süreçte bu akımla ilgili birtakım çalışmalar yapmıştı. Bize ABD menşeili bu akımın Fransa’da da uygulandığını, Pozitif Disiplin birliğinin bir ayağının orada kurulduğunu anlattı. Akımın detaylarından o kadar çok etkilendim ve duygulandım ki okuduğum şeyler gözlerimi yaşarttı; “İşte bu!” dedim. O zamana kadar yaşam koçluğu yolunda ilerlerken, Gül’le de bu eğitimle ilgili etraflıca konuşup araştırmalar yaptıktan sonra ilerleme kararımızı verdik.

Gül seni ne getirdi Pozitif Disiplin’e?

Gül: Uzun yıllar kurumsal alanda çalıştım ; ebeveyn olduktan sonra nasıl daha iyi anne olabileceğim konusunda düşünerek alternatif pedagojik yöntemleri araştırmaya başladım. bu konuda seminerlere pekçok seminere katıldım, eğitimler aldım; Waldorf ile ilgili de çalıştım. Daha sonra kurumsal hayat ile ebeveynlik arasında bir denge kurmaya çalışırken, aslında çocuklarla olan iletişimimizde dengenin önemli olduğu kadar kendi içimizdeki dengenin de önemli olduğunu fark ettim ve bu dengeyi nasıl yakalarız diye düşünürken Selin’in Pozitif Disiplin’den bahsetmesiyle bu yaklaşımı kendime yakın buldum, Selin’le birlikte araştırdık ve eğitimi almaya karar verdik.

 

Eğitim sonunda ne tür bir sertifika aldınız?

Amerika Kaliforniya’daki Positive Discipline Association tarafından verilen uygulamalı eğitime katıldık. Uygulama eğitimlerini tamamlayıp, yazılı raporlarımızı verdikten sonra, Certified Positive Discipline Parent Educator-Sertifikalı Pozitif Disiplin Ebeveyn Eğitmeni ünvanını aldık. Positive Discipline Association-Pozitif Disiplin Birliği’nin üyesiyiz ve Pozitif Disiplin Avrupa Mentorluk Grubu’yla ayda bir internet üzerinden bir araya gelerek yeniliklerden haberdar olmaya, paylaşmaya devam ediyoruz.

Eğitimler ne şekilde ilerliyor?

Selin: Aslında bu eğitim 6-8 hafta sürüyor. Toplam 18 saat. Sadece teoriden ve bilgiden oluşan bir eğitim olmadığı için bu kadar uzun aslında. Bunu içselleştirmek için, bir hafta öğrenip deneyimlediğimiz yöntemleri o hafta içinde evde uygulamalarını istiyoruz. En çok gurur duyduğum tarafı şu: Ebeveynlikle ilgili çoğumuz pek çok okumalar yaptık, eğitimler aldık; bir şekilde teoride öğrendiklerimizi uygulamaya geçirmekte zorlandık ve hatta pek çoğu teoride kaldı. Bu eğitimde sunulan yöntemlerin uygulanabilir olması, empati ve problem çözme becerilerimizi geliştirmeye yönelik yaptığımız canlandırmalar ve farkındalık çalışmaları sayesinde katılımcılar, çocuğun sergilediği davranışlarda aslında ne, düşünüp hissedebileceğini fark etme imkanı buluyor. Çocuğun dünyasına girip hissetmek, düşünmek ve içselleştirmek için alan açan bir eğitim olduğundan sonunda öğrenme daha gerçekçi oluyor. Eğitimden 30 tane teknikle çıkmak değil sadece amaç; çocukla olan ilişkinin nasıl bir çerçeve içinde olacağının prensiplerinin içselleştirilmiş olması; biraz daha ileri gidip, çocuğumuzla olan ilişkimizin temellerini sağlamlaştırmak asıl hedeflerimiz oluyor. Çocuğumuzla iletişimde kullandığımız kelimelerle birlikte, nasıl kullandığımız; hangi enerjiyle ifade ettiğimiz; hoşgörülü ve kararlı duruşumuz çok önemli. Tüm bunları içselleştirmek ve yaşama adapte etmek için eğitimimiz 6 hafta sürüyor

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git