Cinsel Sağlık Nedir

Cinsel Sağlık Nedir
12 Mart 2017 tarihinde eklendi, 303 kez okundu.

Kadın cinselliğinde sorun ne, bu sorunları aşmak için neler yapılmalı? Gün geçtikçe artan şekilde hastalarımdan, eşlerinin erken boşalması, kendilerinin tatmin olamamaları, ilişkiye girmek istemedikleri gibi birçok soru ile karşılaşıyorum. Bu sorunları dinlerken fark ettim ki kadınlar cinsellikte neyin doğru olduğunu, sadece konuyu paylaşabildikleri eşleri veya arkadaşlarının bilgisi sınırında kıyaslayabiliyorlar. Peki, kadın cinselliğinde sorun ne, bu sorunları aşmak için neler yapılmalı? KADINDA CİNSEL SORUNA NELER SEBEP OLUR?

Yaşın ilerlemesi ile kadının cinsel isteğinde veya cinsel ilişki sayında azalma olabilir. Bu azalma aslında normaldir ve herhangi bir hastalığın göstergesi değildir. Ama bir eş diğerinden daha fazla cinsel aktivitede bulunmak istiyorsa işte o zaman sorun olabilir. Ayrıca kadınlarda belli zamanlardaki hormon değişiklikleri de cinsel istekte azalma yapar. Örneğin; menopoza girerken veya menopoz sırasında östrojen denen kadınlık hormonunun azalması nedeniyle vajinada kuruluk ve ağrı olabilir, bu da cinsel istekte azalmaya sebep olur. Stres, duygusal çalkantılar, ilişkide yaşanan problemler, depresyon gibi hastalıklar veya daha önce yaşanan olumsuz cinsel tecrübe gibi durumlar da cinsel isteksizlik ya da soruna neden olur.

Kadınların cinsellikte yaşadıkları sorunlar ilgi veya cevaba göre dörde ayrılır. Bunlar; • Cinsel ilişkiye girmek istememe • Zevk alma ve yükselmede sorun • Orgazm olamama • Cinsel ilişkide ağrı.
Cinsel isteksizlik, kadınların en sık şikayet ettiği cinsel sorundur. Bazı kadınlar için ilişkiden önce isteksizlik olması kabul edilebilir bir durumdur. İlişkiye girene kadar herhangi bir arzu hissetmediklerini ama ilişki başladıktan sonra zevk almaya başladıklarını söylerler. Cinsel isteksizlik eğer kadının ilişkiye girmesini ve hatta mastürbasyon bile yapmasını, herhangi bir cinsel düşünce veya fantazi kurmasını engelliyorsa ve kadın bu durumdan rahatsızsa hastalık olarak kabul edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git