Ciltte Kahve Lekeler

Ciltte Kahve Lekeler
10 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 512 kez okundu.

Cilt rengindeki bozukluklar ve kahverengi noktalar genellikle yaş almaya bağlı olarak oluşmaktadır. Ciltteki kahverengi lekeler deri hücrelerinde bulunan melanin birikiminin arması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bu durum tıpta Ephelis olarak anılır. Ciltte oluşan kahverengi lekeler halk arasında yaşlılık lekeleri, karaciğer lekeleri ve güneş lekeleri olarak adlandırılmaktadır.

Kahverengi lekelerin görünümü bazen rahatsız edici olsa da bu lekelerin cildinize bir zararı dokunmaz. Koruma kremi kullanmadan uzun süre güneşte kalındığında da kahverengi lekeler kolayca oluşabilmektedir.

Cilt kendini güneşin zararlı ışınlarından koruyabilmek için hücreler fazla miktarda melanin yani cilde rengini veren renk pigmentini salgılamaya başlar. Bu melanin birikintileri bazı bölgelerde yoğunlaşır ve kahverengi lekeler olarak görülür.

Ciltteki kahverengi lekeler genellikle bir sağlık sorunu olarak algılanmasa da genç yaşlardaki insanlarda görülen kahverengi lekeler başka sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu hastalıklar arasında melasma, çillenme ve karaciğer rahatsızlıkları sayılabilir. Eğer 50 yaş altındaysanız ve güneş altında fazla vakit geçirmemenize rağmen cildinizde kahverengi lekeler oluşuyorsa ve bu lekeler kalıcıysa bir doktora gidip gerekli testleri yaptırmanız gerekebilir.

Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Giderilir?

Lekeler oluşmadan tedbir almak en iyisi. Hayatınızın her döneminde hatta deniz kenarında olmasanız bile mutlaka koruyucu bir güneş kremi sürmelisiniz.

İçinde C Vitamini, hidrokinon, azelaic asidi, retinol gibi antioksidanlar bulunan iyi bir bakım kremi ciltteki kahverengi lekelerin görünümünü azaltacaktır.

Limon içeriğindeki sitrik asit sayesinde kahverengi lekeler üzerinde ağartıcı bir etki yaratmaktadır. Limon suyunu direk olarak lekelerin üzerine sürün, kurumasını bekledikten sonra nemli bir havluyla silin. Bu genellikle küçük lekeler üzerinde etkili olmaktadır.

Karaciğer sorunları vücutta toksin ve serbest radikallerin birikmesine neden olmaktadır. Bu yüzden karaciğeriniz için iyi olan antioksidan içeren yiyecekleri bol bol tüketmelisiniz.

Güzellik merkezleri lazerli cilt lekeleri tedavisi uygulamaktadır. Lazerli leke tedavisinde cildin en üst katmanı kazınarak cildin yenilenmesi ve dolayısıyla lekelerin kaybolması sağlanabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git