Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar
16 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 432 kez okundu.
Yüzünüze gereğinden fazla pudra sürmek
Makyaj yapanların çoğu yazın sıcakta çok fazla pudra sürerler. Pudranın, yüzün parlak görünmesini engellediği doğrudur fakat aynı zamanda gözenekleri de tıkar. Yüzünüzü pudraya bulamak yerine yağ emici özelliği olan mendillerden yararlanabilirsiniz.
Göz etrafındaki deriyi es geçmek
Gözünüzün etrafındaki deri çok hassastır ve özel bakım gerektirir. Bu yüzden bu bölgeye özel kremler kullanmalısınız. Kremi, gözünüzün dışından başlayarak gözünüzün etrafına masaj yaparak sürün.
Burda önemli bir ayrıntı da kremi göz kapağınıza değil, gözünüzü çevreleyen kemiğin bulunduğu bölgeye uygulamalısınız.
Dudak bakımını atlamak
Kuru ve çatlayan dudaklar hoş bir görüntü oluşturmaz, aynı zamanda da kişiyi rahatsız eder. Cilt bakımınızı yaparken dudaklarınıza bir lip balm sürerek dudaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın.
Yüzünüzü yastığa yaslayarak uyumak
Birçoğumuz yana dönük veya yüz üstü yatıp yüzümüzü yastığa koyarak uyumayı severiz. Fakat bu, ciltte kırışıklıklara yol açabilir. Bu durumdan kaçınmak için sırt üstü uyumalısınız, böylece kırışıklıkları önleyebilirsiniz. Ayrıca vücudunuz daha rahat nefes alır.
Kremi yüzünüze yanlış şekilde uygulamak
Yüzünüzdeki masaj çizgilerini takip ederek yüzünüze krem sürmek çok önemlidir. Böylece derinizdeki sarkma ve esnemeyi en aza indirgemiş olursunuz. Yüzdeki masaj çizgileri yüzün merkezinden kenarlara doğru gider.
Yastık kılıfınızı sık değiştirmemek
Uzmanlar, yastık kılıflarının birkaç günde bir değiştirilmesini öneriyor. Yatak nevresimlerinizi uzun süre değiştrmemek, birikmiş yağ ve ter tabakasının üstünde uyumak demektir. Özellikle yağlı veya sorunlu bir cildiniz varsa, bu tavsiyeyi dikkate almalısınız.
Yüz toniği kullanmamak
Yüzünüzü suyla yıkadıktan sonra, nemlendirici sürmeden önce yüz toniği uygulamak cilt sağlığınız açısından büyük önem taşır. Yüz toniği fazla yağı giderir ve gözenekleri küçültmeye yardımcı olur.
Yüzünüze çok fazla dokunmak
Dışardayken toplu taşımada, sokakta veya iş yerinde elinizi yüzünüze çok sürmemeye çalışın. Elinizdeki pislik ve bakteriler suratınıza geçip sivilceye neden olabilir.
Abur cubur yemek ve yeteri kadar su içmemek
Yağlı yiyecekler, hamurişi ve tatlılardan çok yemek cilt sağlığı açısından yararlı değildir. Uzmanların önerisi, sağlıklı bir cilt için taze sebze ve meyveler yenmesi ve gazlı içeceklerin suyla değiştirilmesi yönünde.
Ayrıca, vücudumuzdaki B vitamini seviyesini yeterli miktara getirmek de cilt sağlığımız ve güzelliğimiz için bir o kadar önemli. Bu yüzden öğünlerinizde mümkün olduğunca kuşkonmaz, elma, havuç ve ciğer bulundurun.

Bununla beraber çinko alımı da yararlı olacaktır. İçinde en çok çinko barındıran besinler ise yumurta, deniz ürünleri ve kuruyemişlerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git