BEBEKLERİN UYKU DÜZENLERİ

BEBEKLERİN UYKU DÜZENLERİ
15 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 697 kez okundu.

0-3 ay  arası bebekler

Bebekler 3 aylıkken gece 10 saat, gündüz üçe bölünmüş olarak 6 saat yaklaşık 16 saat uyurlar.

Bebeğinizin uykusu geldiğini nasıl anlarsınız?

Bebekler 6-8 haftalık olana kadar iki saatten fazla uyanık kalamazlar. Uykusu geldiğinde onu yatağına yatırmakta gecikirseniz çok yorulacak ve uykuya dalmakta zorlanacaktır. Bundan dolayı bebeğinizin uykulu olduğunu anlamalısınız. Gözlerini ovuşturma, kulağını çekme, gözlerinin altında karanlık halkalar oluşması gibi belirtiler bebeğinizin uykusunun geldiğini gösteren belirtilerdir. Kısa bir süre sonra zaten içgüdüsel olarak bebeğinizin uyku düzenini ve ne zaman uykusu geldiğini içgüdüsel olarak anlayabileceksiniz.

Gece gündüzü ayırt etme

Bazı bebeklerin gece uykusu sıkıntılıdır. İlk günlerde pek bişey yapılamaz ancak bebeğinizi iki haftalık olduğunda ona gece ve gündüzü ayırt etmeyi öğterebilirsiniz. Gündüz uyanık olduğunda onunla mümkün olduğu kadar çok oynayıp gece uykusuna hazırlamalısınız. Evi ve odasını karanlık hale getirin. Ve günlük olağan sesleri azaltmaya çalışmayın ve beslendikten sonra uyumaya başlarsa uyandırın.

Geceleri ise onu beslemek için yanına gittiğinizde oynamayın. Odanın ışıklarını ve seslerini azaltın onunla konuşmak için fazla zaman harcamayın.

Bebeğinize kendi kendine uyumasına fırsatı verin.

Bebeğiniz 6-8 haftalık olduğunda kendi kendine uyumaya başlayabilir. Uykusu geldiğinde ancak henüz tam uyumamışken yatağına yatırın.

3-6 ay arası bebekler

3-4 haftalık bebekler günde yaklaşık 15 saat uyur; 10 saati gece ve kalanı parçalar bölük bölük gündüz uyurlar. Hala geceleri 1 ya da 2 kez bebeğinizi beslemek için uyandırabilirsiniz. Ancak 6 aylıktan itibaren bebeğiniz bütün gece boyunca uyumaya başlayabilir.

Bebekler için uygun uyku saati akşam 07.00-20.30 arasındadır. Daha geç saatte bebeğiniz çok yorulmuş olacak ve uykuya dalmakta zorlanacaktır. Bu yorgunluk bebeğinize farklı yansıma yapabilir. Çok aktif olabilir ama bu kesinlikle uyku vaktinin geçirilmiş olduğunun işaretidir.

6-9 ay arası bebekler

Bu aylarda 14 saat uyumak ister ve bir kerede 7 saat gibi uzun bir süreyle uyuma yeteneği kazanmıştır. Eğer daha uzun uyuyorsa bu kendi kendine uyuyabilme yeteneğini kazandığı anlamına gelir. Gündüz biri sabah biri akşam olmak üzere 1.5-2 saatlik kısa uykuları için belli saatler uyuması bebeğinizin uyku düzeninin oturtulmasına yardımcı olacaktır.

Eğer bebeğiniz normalde akşam saat 20.30’dan sonra yatıyor ve gece uyanıyorsa bebeğiniz her zamankinden yarım saat önce uykuya yatırmanız onun gece boyunca uyumasını sağlayacaktır.

9-12 ay arası  bebekler

Bu aylarda bebeğiniz geceleri 10-12 saat ve gündüz iki kez 1.5-2 saat uyur. Bebeğinizin yeterince uyuyup uykusunu aldığından emin olmalısınız. Çünkü uyku bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Sabit uyku düzenine bebeğinizi hemen hemen hep aynı saatlerde uyutmaya özen gösterin. Eğer bu düzeni kaydırırsanız gece uykuya dalması güçleşip daha sık uyanabilir. Bebeğinizi uyutmak için banyo yaptırmak, masal okumak, sessiz bir oyun oynamak gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Her gece aynı rutini aynı sırayla yaptığınızdan emin olun. Bebekler düzenden hoşlanır ve sırada ne olduğunu bilmek onları mutlu eder.

Bebeğinizin gece uyku düzeni gibi gündüz aktivitelerini de düzene sokarsanız bebeğiniz gece ritmini daha çabuk kabullenir. Eğer hep aynı saatlerde yer, oynar, uyur ve aynı saatte yatağa giderse daha rahat uyur. Bebeğinize pek çok yeteneği kazanmasında yardımcı olduğunuz gibi uykuya kendi kendine dalması konusunda da yardımcı olabilirsiniz.

Gelişiminin doğal bir parçası olan sizden ayrı kalma korkusu da (sizi özlemesi, geri dönüp dönmeyeceğiniz konusunda huzursuz olması gibi) siz odasına gidip sakin bir şekilde onunla konuştuğunuzda geçecek ve rahatlayıp uykuya dalacaktır.

6. aydan sonra bebeğiniz hala sizin yanınızda uyuyorsa artık onu kendi odasına taşıma vakti gelmiş demektir. Geceleri uyanmasını sebeplerinde biri de sizi odada varlığını hissetmesi yada sesinizi duyması olabilir. Gece uyumamasını diğer bir sebebi de odanın aşırı karanlık olması olabilir. Kimi bebekler uyumadan önce tanıdık bir çevrede olduklarını rahatlamak ihtiyacı duyabilirler. Bu sebeple uygun bir gece lambası kullanmanız faydalı olabilir.

12-18 ay arası  bebekler

Bebeğiniz artık bebeklikten çıkıp bir çocuk oldu ancak hala küçüklüğündeki kadar uykuya ihtiyacı var. İki yaşına kadar 11 saati gece olmak üzere günde 13-14 saat uyuması gerekli. Hala gündüz iki kısa uykuya ihtiyaç duyar ancak 18 aylık olduğunda günde bir kez akşam üstü 1,5-3 saat arası uyku yeterli olacaktır. Bu düzeni ise 4-5 yaşına kadar devam etmelidir. İki gündüz uykusundan bir gündüz uykusuna geçişi zor olabilir. Uzmanlar bunun için geçiş döneminde bir süre bebeğinizin gece ne kadar uyuduğuna dikkat ederek bir veya iki gündüz uykusu ayarlamanızı ve gündüz bir kez uyuduğunda gece uykuya erken yatmasını tavsiye ediyorlar.

18-24 ay arası bebekler

Bebeğiniz artık gece 10-12 saat, akşam üsleri ise 1,5-3 saatlik uyku ihtiyacı duyar. Bazı bebekler ise 2 yaşına kadar günde iki kez gündüz uykusu uyuma ihtiyacı duyarlar. Ve sizin bebeğinizde onlardan biri ise onunla savaşmayın uyumasına izin verin.

Bu yaşta bebeğinizin hala kötü uyku alışkanlıkları varsa bunları değiştirmeye çalışın. Bebeğiniz hala sallanarak, kucakta veya ninni ile uyuyorsa artık bunları değiştirmenin zamanı gelmiştir. Bebeğinizi bu aktiviteler olmadan uyuyamıyorsa size bağımlı demektir ve gece de uyanınca size ihtiyaç duyacaktır. Bebeğiniz uykusu geldiğinde henüz tam uyumamışken yatağına yatırıp kendi kendine uyuması için yalnız bırakmak gerekmektedir.

Gece uykusu için savaşma süresini kısaltmak için bebeğinize gece uykusu rutininde seçim yapması şansı verebilirsiniz. Çocuğunuza “şimdimi uymak istersin, birazdan mı uyumak istersin” şeklinde yönlendirme yapabilirsiniz. Bebeğinizi siz yönlendirmiş olacak ama tercihi bebeğiniz kullanmış olacak.

24-36 ay arası  bebekler

Çocuklar bu yaşlar arasında gece 11 saat ve akşam üstleri 1,5-2 saatlik uykuya ihtiyaç duyar. Bu yaş gurubu çocukların çoğu akşam 7-9 arası uyur ve sabah 06,30- 8 arası uyanır. Yani artık sizin uyku düzeninize artık hemen hemen yakındır. Hala sizden fazla hafif uyku dönemine sahiptir. Ve bu dört yaşına kadar böyle devam eder. Hafif uykudan derin uyku dönemine diğerine sizden daha fazla geçeceği için yine sizden daha fazla uyanır. Bu yüzden çocuğunuz uyandığında nasıl tekrar uykuya dalacağını öğretmeniz gerekmektedir.

Çocuğunuzun yeni taleplerin tahmin edip gece uykusu rutine yeni bir hikâye, şarkı gibi aktiviteler eklenebilir. Ancak çocuğunuz tek bir isteğinin yerine getirileceğini bilmelidir. Çocuğunuz isteğin yapıldığını görmeli ancak bunu sizin limitiniz dâhilinde olduğunu kavramalıdır.

Karanlıktan korkma, öcüden korkması, sizden uzak kalmak istememesi sık görülen problemdir. Endişelenmeyin, korku çocuğunuzun normal gelişiminin bir parçasıdır. Eğer geceleri kâbus görüp uyanıyorsa yanına gidin, rüyası hakkında konuşup onu rahatlatın. Eğer gerçekten çok korkarak uyanıyor ve kolay kolay sakinleşmiyorsa onu arada bir yatağınıza almanızda sakınca yoktur.

Bebeğiniz gece boyunca huzurla uyurken şimdi sık sık uyanıyor, huzursuzlaşıyorsa farklı sebepleri olabilir:

Diş çıkarma
Kulak enfeksiyonları
Ayrılmaya karşı diğer huzursuzluklar

Kaynak: bebekgazetesi.com
Online Canadian Pharmacy Store! buy dapoxetine online India . Approved Pharmacy, Cheap Priligy Dapoxetine .
Best Prices For All Customers! Price Zoloft 100mg . Top Offering, buy zoloft Online.
The ability novel is buy dapoxetine india public for the poison, point and post- termination of the programmes, and the other indication for the such helper of the

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git