Bebeği 1 Günde Kaç Kez Beslemeli

Bebeği 1 Günde Kaç Kez Beslemeli
12 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 1.026 kez okundu.

Bebeğinizi ister emzirin ister biberonla besleyin, yapmanız gereken her aç göründüğünde ona memenizi ya da biberonu sunmak ve kaç kez yediğini dert etmemektir. Hazır mamayla beslenen bebek, anne sütüyle beslenen bebekten daha uzun süre tok kalacaktır. onu her üc-dört saatte bir besleyebilirsiniz. Yine de bazı bebekler, daha az miktarda ama daha sık beslenmek de isteyebilirler.

Sadece Anne Sütüyle

Bebek doğduktan sonra birkaç gün için dahi olsa sadece anne sütü ile beslemek bile, ona iyi bir başlangıç yapma imkânı sağlar. Vücudunuzun ürettiği ilk süt olan “kolostrum”u alan bebeğiniz, hayatının ilk 72 saati boyunca onu enfeksiyonlara karşı koruyacak olan önemli besinlerle donatılmıştır. Emzirseniz de, emzirmeseniz de doğum yaptıktan iki-üç gün sonra göğüsleriniz sütle dolar. Bu durum sizi rahatsız edebilir ama, kalıcı değildir. Eğer emzirmezseniz sütünüz birkaç gün içinde kesilir. Bu süre içinde rahatsızlığınızı azaltmak için yapabilecekleriniz şunlardır:

-Sıcak duş alabilir veya göğüslerinizi sıcak suyla ıslatabilirsiniz.

-Basıncı azaltmak için göğüslerinizi sıkarak birkaç damla süt çıkarabilirsiniz.

-Göğüslerinizin üzerine buz torbası kovabilirsiniz.

-Üzerinize tam uyan destekleyici bir sutyen giyebilirsiniz.

bebeklerAnne Sütü ve Biberon

Sütünüz düzenli olarak geliyorsa ve bulunduğunuz koşullar uygunsa biberon kullanmak yerine kendi göğsünüzden emzirmeyi tercih edin. Bu aranızda güçlü bir bağ kurulmasını sağlayacaktır. Bazı anneler zorunlu kaldıkları için bebeklerini hazır mamayla tanıştırmayı isteyebilirler. Meme ve biberonla beslemeyi bir arada yürütmek istemenizin de birçok sebebi olabilir:

– İşe dönmeyi planlıyorsanız, siz yokken bebeği besleyecek bir bakıcıya İhtiyaç duyabilirsiniz. Biberon kullanmak eşinizin de bebeğinizi beslemeye yardımcı olabilmesi anlamına gelir.

– Süt kanalınız tıkalı olabilir veya göğüs uçlarınızın acıması nedeniyle bir süre göğsünüzü dinlendirmek isteyebilirsiniz.

Emzirmekte olduğunuz bebeğinizi biberonla tanıştırmak için uygun zaman 6. haftadan sonrasıdır. Bu dönemde göğüslerinizin süt salgılama düzeni oturmuş olur; bebeğiniz de ‘göğüs ucu karmaşasından daha az sıkıntı çeker. Göğüs uçları ve biberon emzikleri farklı emme teknikleri gerektirir. Memeyi bırakmak için üç ayı fazla geçirmeyin. Daha büyük bir bebeği biberona alıştırmak zor olabilir çünkü daha büyük bebeklerin çoğu yumuşak sıcak bir göğsü kauçuk bir emziğe tercih ederler. Bazı anneler hazırlık gerektirmediği için sabahları emzirmeyi tercih ederler.

Akşamları bebeğe banyo yaptırdıktan sonra ve onu uyutmadan önce emzirmek sizi birbirinize yakıaştırır. biberonla beslemek genellikle gün içinde daha işlevsel olur. Başka bir seçenek ise, meme ve biberonu sıra ile vermektir. Biberona geçtiğiniz zaman, önceleri, yeni emzirme düzeninize uyum sağlayıncaya kadar göğüslerinizde doluluk hissedebilirsiniz. Bu uyum aşamalı olarak gerçekleşir ve birkaç gün sonra kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git