Aşkınızın Süresini Biliyor musunuz

Aşkınızın Süresini Biliyor musunuz
28 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 306 kez okundu.

İnsanlara ‘en çok sahip olmak istediğiniz şey nedir?’ diye sorulduğunda para, mutluluk, sağlık gibi kavramlardan hemen sonra gelen cevap aşk olur. Aşk, yüzyıllardır insanlığı meşgul eden bir konu olmuş, insanlar tarih boyunca aşk iksirlerine, büyülere başvurarak aşkın esrarını çözmeye ve denetlemeye çalışmışlardır. Aşk, bütün toplumlarda, her kültürde ve tüm zamanlarda var olmuştur ve hemen her insanın yaşamının bir döneminde en az bir kez yaşadığı ya da yaşamayı umut ettiği bir duygusal durumdur

Aşk nedir?

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden, Uzm. Psikolog Gizem Ünveren , aşkın insanın sevebilme ve üretme kapasitesinin psikolojik yatırımı olduğuna dikkat çekiyor. Çünkü insan sevgi üreterek, sevilmek gereksinimini doyurma ister. İşte bu süreçte; yaşarken sıkıntı verse de yüreğimizi titreten, aklımızı meşgul eden ve sürekli yaşamak isteyeceğimiz duygu olarak karşımıza çıkar aşk… Geçici bir görme kusurudur. Hayal edilenle gerçek arasındaki fark anlaşılıncaya kadar geçen süreyi kapsar. Aynı zamanda olağanüstü bir kaynaşma halidir. Bu kaynaşma sürecinde, ‘ben’ler ‘biz’ olabilmek pahasına yok olabilmektedir.

Aşk ve sevgi arasındaki fark gerçekten var mı?

“Seni seviyorum çünkü sana ihtiyacım var” ile “Sana ihtiyacım var çünkü seni seviyorum” arasındaki fark gibidir. Hoşlanmayı içinde barındırmakla birlikte sevginin karakteristik özelliği bağlılıktır. Sevgide bağımlılık yoktur fakat aşkta bağımlılık vardır. Aşık olan kişide muhakeme ikinci plana düşmüş, öncelik duyguların olmuştur.

Kendimize benzeyeni Seçiyoruz!

Aslında kişiler eşlerini de kendisine benzeyen kişilerden seçiyor. Yapılan bir çalışmanın sonucuna göre, eş seçimi ile ilgili yapılan testlerde kişilerin, kendilerine gösterilen ve içinde yüzlerin olduğu fotoğraflardan, genellikle kendilerine benzeyenleri seçme eğiliminde olduğu saptanmış. Görünüşte olduğu gibi kişilik seçiminde de kendi geçmişi (çoğunlukla aile ya da çocuklukta yakın olanlar) hatırlatan kişiler tercih ediliyor.

Aşk insanı mutlu mu eder, yoksa depresif mi yapar?

*Aşık olan kişi öğrenmeye daha açıktır.
*Çalışmaktan keyif alır, daha coşkuludur.
*Sağlıklı aşk kişiyi mutlu eder, bağımlı aşk ise depresif yapar.
*Aşk agresifliği azaltır, kişi daha hoşgörülüdür.
*Aşık olan kişi çevresine baskı ve öfke saçmaz, tam tersi pozitif ve uyumludur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git