Akneli Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Akneli Cilt Bakımı Nasıl Olmalı
11 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 497 kez okundu.

Cilt güzelliği için her gün düzenli olarak cilt temizliği yapmak gereklidir. Temizlenmeyen cilt en kısa zamanda siyah noktaoluşturmaya ve sivilcelenmeye başlar. Ciltteki gözeneklerin temizlenmesi akne oluşumunu önlediği gibi yaşlanma etkilerini de azaltmaktadır. Peki ama akneli ciltler nasıl temizlenmelidir? Akneli cilde peeling yapmak doğru mudur? Akneli ciltler nasıl tonikler kullanmalı ve tonik nasıl uygulanmalıdır?

Özellikle ergenlik çağında ve sonrasında sivilceler cildimize hücum eder. Temizlik bu aşamada çok önemlidir. İşte akneli cilde sahip kişilerin cilt temizliğinde dikkat etmesi gereken hususlar:

1 – Akneler hiçbir şekilde patlatılmamalı ve sıkılmamalıdır. Bunun sebebi cilt hücrelerinin bu işlemden etkilenerek yavaşlaması ve leke oluşumunun hızlanmasıdır. Bunun yanı sıra akne sıkıldığı takdirde çıkan sıvı cildin herhangi bir bölgesine bulaştığında o bölgelerde de en kısa zamanda sivilce çıkmasıdır.

2 – Uzmanlar akneli cilt üzerinde iri tanecikli peeling uygulamalarını yanlış bulmakta ve bunun yerine taneciksiz temizleyicileri ve maskeleri önermektedir. Bu aşamada Sivilce Kurutucu Doğal Maske tarifimizden faylanabilirsiniz. Böylelikle herhangi bir kozmetik ürünü kullanmadan cildinizi doğal yollarla temizlemiş olursunuz.

3 – Temizlenen cilt tekstil havlu ile değil kağıt havlu ile kurulanmalıdır. Bu sayede havluda oluşabilecek bakterilerin temiz cilde geçişi önlenmiş olacaktır.

4 – Temizlenen cilde tonik uygulamak şarttır. Bunun sebebi ise temizlenen ciltteki gözeneklerin yeni kirlere açık bulunmasıdır. Temizlenen cilt cilde uygun bir tonik ile toniklenmeli ve tonik işlemi bas çek hareketlerle yavaş yavaş yapılmalıdır. Yüzü aşağı yukarı veya sağa sola doğru çekip bırakan hareketler ciltte yaşlanma etkilerini hızlandırmaktadır.

5 – Cildinize uygulayacağınız tonik eğer kozmetik bir ürünse içeriğine dikkat etmekte fayda var. İçerisinde alkol ve parfüm bulunan toniklerin hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Aksine alkol ciltteki sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Kozmetik toniklerden kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine doğal toniklerden yapabilir ve cildinizde kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git