5 küçük mutfak pratik bilgileri hanımlara özel

5 küçük mutfak pratik bilgileri hanımlara özel
20 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 1.199 kez okundu.

Mutfakta harikalar yaratmak için illa usta bir aşçı olmanıza gerek yok. Mutfakta bilmeniz gereken birkaç küçük püf noktasıyla yemekleriniz her zamankinden daha lezzetli olacak. İşte 5 küçük mutfak sırrı…

1.Tarifi Anlamak:

Özellikle mutfakta yeni olanlar genellikle yemeklerini tariflerden yola çıkarak yaparlar. Yemk yapmaya başladıktan sonra şimdi ne yapacaktım gibi sorularla stres olabilir ya da malzemesinin eksik olduğunu geç farkedebilirler. Bu gibi ufak sıkıntıların yemeğinizi mahvetmemesi için tarifi önceden iyice okuyup, anladığınıza emin olun ve gerekli malzemeleri tezgahınızda hazır ettiken sonra yemek yapmaya başlayın.

2. Sıcaklık

Günlük koşuşturmalardan mutfağa çok fazla zaman kalmadığını kabul ediyoruz. Bundan dolayı mutfakta en sık yapılan hatalardan biri tariflerde belirttiği gibi tavanın, tencerenin ya da fırnın belirtilen sıcaklıkta önceden ısıtılmadan yemek yapmaya başlanmasıdır. Isı yiyeceklerin suyunu bırakmamasını ve lezzetini kaybetmemesini sağlar. Bu yüzden bu kuralı asla göz ardı etmeyin.

3. Sabırsızlık

Muftakta yeni olan kişiler genelde sabırsız olurlar ve pişirdikleri yemeyi ya sürekli karıştırma ya da ters düz etme ihtiyacı hissederler. Yemeğinizin başından tabiki ayrılmayın ama sürekli kurcalamanız hem pişme süresini uzatacak, hem de yemeğin renk ve şekil gibi özelliklerini kaybetmesine neden olacaktır.

4. Tatmaktan Çekinmeyin

Yemeğin hazırlanma aşamalarında tadına bakmaktan çekinmeyin. Hazırlık aşamasında müdahalede bulunmak, piştikten sonrakine göre çok kolay olacaktır ve yemek piştikten sonra kötü bir süprizle karşılaşma olanığını ortadan kaldıracaktır.

5. Yenilikçi Olmak

Seçtiğiniz tarife her zaman körü körüne uymanız gerekmez. Damak tadı herkese göre farklılık gösterir. Damak tadınıza hitap edecek şekilde yemeğinize malzeme eklemekten ya da çıkarmaktan çekinmeyin. Bir bakmışınız herkesin merak edeceği kendi yemek sırlarınız olmuş…

Etiketler:

5 küçük mutfak pratik bilgileri hanımlara özel Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. HASTA COCUK dedi ki:

    5 numara bir saç modelidir. Kellik değildir. Hele hele dalga konusu hiç değildir:)

Sayfa başına git