Yeti yengeci

Yeti yengeci
21 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 3.763 kez okundu.

yeti yengeci1İsmini efsanevi kar adamı Yeti’den alan bu yengeç henüz 2005 yılında keşfedilmiş. Beyaz bir kürkle kaplanmış bu hayvan Pasifif Okyanusu’nda yaşıyor. Ender olarak görülüyor.

California’daki Monterey Bay Aquarium Research Institute tarafından 2005 yılının Mart ayında keşfedilen tüylü yengeç Yeti Crab (Kiwa Hirsuta) Güney Pasaifik Okyanusu’nun 1.500 kilometre Güneyinde bulunan Paskalya Adasında (Easter Island) yaşamaktadır.

7 Mart 2006’da Bilim adamlarından oluşan uluslararası bir ekip, kıllarla kaplı uzun bacakları olan, kör ve aynı zamanda oldukça derin sularda yaşayan bu tüylü yengecin keşfini duyurdular.

yeti yengeciYeti Crab (Kiwa Hirsuta)’a adını veren tüylü ön kıskaçları ipliksi bakterilerle kaplıdır. Kiwa Polinezya mitolojisinde “kabuklu deniz tanrıçası” nın ismi ve Hirsuta ise Māori mitolojisinde kıllı anlamına gelmektedir.

Genellikle 2.000 ila 2.300 metre derinliklerde yaşayan tüylü yengeç Yeti Crab yaklaşık 15 cm uzunluğundadır. Yeti Crab’ın tüylü kıskaçlarının, sudaki minerallerin toplamasına yaradığı ve toplanan minerallerin de yengeç için bir besin kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Etiketler:

Yeti yengeci Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ismi yeti sahada dedi ki:

    There’s nothing wrong in showing you care about someone, which one is expecting him for do the same thing.

Sayfa başına git