Turuncu Saç Kapatma Yöntemleri

Turuncu Saç Kapatma Yöntemleri
3 Mart 2017 tarihinde eklendi, 691 kez okundu.

Turuncu saçlar genellikle saçlarınızın rengini açmaya çalıştığınızda karşılaştığınız istenmeyen bir durumdur. Neyse ki turuncu rengi kapatmak ve diğer renklere dönüştürmek sanıldığı kadar zor bir işlem değildir.

Saçlar neden turuncu olur?

Saçlarınız tek bir renk tonuna sahip değildir, aynanın karşısına geçip baktığınızda bir sürü renk tonunun uyum içerisinde olduğunu görürsünüz. Eğer koyu saçlara sahipseniz, altta yatan kızıl tonlarda pigmentler kahverengi ve siyah saçlarınıza renk tonlarında derinlik kazandırır. Boya ve renk açma işlemleri uyguladığınızda altta yatan bu kızıl tonları açığa çıkarmış olursunuz.

Saçlarınızı sarı renge ulaşacak kadar iyi rengini açamadığınız için saçlarınız turuncu renge sahip olur. Saçlarınızın sarı renge dönmesini istiyorsanız altta yatan kızıl tabakanın tamamen sarı tonlara kadar açıldığından emin olmalısınız.

Sarışın tonlarına ulaşamadıysanız saçlarınızı sarıya boyamamalısınız. Eğer herhangi bir işlem sonucunda turuncu saçlar ortaya çıktıysa önünüzde 3 seçenek duruyor olacak;

  1. Turuncu rengi yok etmek
  2. Daha koyu bir saç rengine dönmek
  3. Daha fazla rengini açmak

Sarışın saç renklerinde ton değiştirdiğiniz gibi turuncu saç renginin de tonunu değiştirebilirsiniz. Aradaki fark ise turuncu renk, mor yerine mavi tabanlı bir boya kullanmalı ve daha kuvvetli bir saç toneri kullanmalısınız. Bu yöntemle turunculuğu giderdiğinizde saçlarınız açık kahverengi tonlarda olacaktır. Saçlarınızda renk açtırma işlemi uyguladıktan sonra zaten hasar almış olan saçlarınız için en iyisi daha koyu tonlara dönmektir.

Saç tonunu koyulaştırırken;

İstenmeyen Ton  –  Düzeltici Ton

Sarı  –  Menekşe rengi

Turuncu  –  Mavi

Kırmızı  –  Yeşil

Turuncu saç rengini yok edebilmek için kül tonlarında açık kahverengi saç boyasına ihtiyacınız olacak. Boyayı hazırlamak için seçtiğiniz renkle 10 volume oksidanı boya fırçası ile bir kap içinde karıştırın. Daha sonra karışımı saçlarınızı 4 bölgeye ayırarak karışımı uygulayın. Boya saçlarınıza işlediğinde turuncu renk gidene ve saçlarınız doğal bir görüşüme kavuşana kadar bekleyin. Saçlarınız istediğiniz tonu alana kadar bekleyebilirsiniz veya herhangi beğendiğiniz bir tonda saçlarınızı yıkayarak o renkte kalabilirsiniz. Daha sonrasında dilerseniz kuru kalmış bölgeler için saç kremi kullanabilirsiniz.

Aslında saçlarınızın turuncu olmasının sebebi sarıya çevirmek istemeniz. Bu aşamaya kadar gelmişken bir adım daha atarak saçlarınızı sarıya çevirebilirsiniz. Saçlarınız turuncu kaldıysa ya yeterince açamadınız veya saç açıcıyı erken kaldırdınız. Bu işleme devam etmek için daha fazla saç açıcı ekleyebilirsiniz. Burada önemli olan saçın doğal görünüşünü bozmamak adına en az 1 hafta saçlarınızı dinlendirmeniz ve tekrar işlem uygulamamanız gerekiyor. Aksi halde saçlarınız yanabilir. Eğer bu işlemler sonucunda saçlarınız yandıysa, yanan saçlar nasıl düzeltilir konumuzu inceleyebilirsiniz.

Eğer bekleme sürecini geçirdiyseniz ve saçlarınız yeterince dinlendiyse sarı renge dönüştürmek için çalışmalara başlayabilirsiniz. Saçlarınıza biraz daha saç açıcı sürebilir ve bu sefer sarıya dönüştüğünden emin olana kadar bekleyebilirsiniz. Mevcut renginizden sarıya dönüşüm yaklaşık 20-30 dakika sürebilir, bu sürenin ardından saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Eğer saçlarınız istediğinizden çok fazla açıldıysa üzülmeyin, bunu çok kolay bir şekilde sarı saç boyası ile istediğiniz sarı tonlarına dönüştürebilirsiniz. Burada kül ve inci tonlarını da kullanabilirsiniz ama bizim tavsiye ettiğimiz daha doğal tonlar olacaktır. Eğer bej ve altın tonlarında bir sarı renk istiyorsanız doğal gözükmesi için daha açık boya tonları kullanmanız gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git