Suni Döllenme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Suni Döllenme Hakkında Bilinmesi Gerekenler
12 Mart 2017 tarihinde eklendi, 464 kez okundu.

SUNİ DÖLLEME (ARTİFİSYEL İNSEMİ-NASYON): Bazı kısır çiftlerde kısırlığın nedeni, erkek döl hücrelerinin (sperm) yetersizliği, bozukluğu ya da hiç olmayışıdır. Böyle durumlarda sağlıklı ve yeterli spermlerin doktor tarafından bir araç yardımıyla rahime verilmesine suni dölleme denir. Kısır çiftlerde bozukluk sadece erkek döl hücrelerine aitse ve kadının çocuk doğurmasına engel başka bir neden yoksa, böyle bir çift istediği takdirde suni döllemeyle çocuk sahibi olabilmektedir.

Suni dölleme iki biçimde yapılır. Ya kadının bizzat kocasının spermleri kullanılır (Homolog insemina-syon) ya da başka bir erkeğin sağlıklı spermleri kullanılır (Heterolog inseminasyon). Homolog inseminasyonda kadının kendi eşinin spermlerinin kullanılması bir çelişki gibi görülmektedir. Madem kendi spermleri yeterli, niçin normal döllenmeolmuyor da, suni döllenme yapılıyor diye düşünebilirsiniz. Bazı erkeklerde kısırlık nedeni “impotans” olabilir. Burada peniste ereksiyon olmadığından normal cinsel birleşme olamamaktadır. Halbuki spermler sağlıklıdır. Bazı durumlarda da spermler sağlıklı, fakat miktar olarak yetersizdir. Yetersiz olan bu spermlerin biriktirilmesi ile normal miktara ulaşılarak döllenme sağlanabilir. Yukarıda görüldüğü gibi erkek sperminin yetersiz olduğu bazı durumlarda, bunların biriktirilmesiyle normal boyutlara ulaşarak suni döllemede kullanılabilir. Heterolog inseminasyonda ise kadının eşinin spermleri tümüyle yetersiz olduğundan ve tedaviyle düzelemeyecek boyutlarda olduğundan, başka bir erkeğin sağlıklı spermleri kullanılır. Böyle heterolog inseminasyonu kabul etmeye karar vermek oldukça zor bir işlemdir. Ülkemiz gibi bazı ülkelerde dini inançlar ve gelenekler böyle bir olayı kabullenmez. Ayrıca bu uygulama yasal kurallarla da uyum göstermelidir. Artifisyel inseminasyon tekniğinde ister taze ya da ister dondurulmuş sperm kullanılsın, işlem aynıdır. Kadının

ovülasyon gününden bir gün, önce, ovülasyon gününde ve ovülasyon gününden bir gün sonra olmak üzere arka arkaya üç gün suni dölleme yapılır. Kullanılacak spermler bir enjektör yardımıyla, yavaş olarak rahim ağzına bırakılır ya da çanak biçiminde ufak bir kaba konarak rahim ağzının önüne konur ve spermlerin rahim içine kendiliklerinden geçmeleri sağlanır. Bu işlemden sonra kadının kalçasının altına bir yastık konarak yarım saat kadar sırt üstü yatması gerekir. Suni dölleme, gebelik oluşana kadar her ay yinelenir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git