Sırt Egzersizlerinin Faydaları

Sırt Egzersizlerinin Faydaları
26 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 505 kez okundu.

Sırt Egzersizleri: Sırtınız ne kadar esnekse o kadar gençsiniz. Egzersiz yaparak sadece sırt bölgesinden kilo veremezsiniz fakat bölgesel yapılan egzersiz yöntemleri ile kaslarınızı şekillendirebilirsiniz. Vücudunuzda biriken kiloların tek bir bölgeden erimesi söz konusu değil, bütün olarak erimesi mümkündür.

 

Sırt Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Sırt eritme ve şekillendirme de bilinen en etkili yöntem kedi duruşu, kardiyo ve ağırlık hareketlerini uygulamaktan geçer. Tabi kilo vererek bunu başarmak istiyorsanız bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Ağırlıkla Yapılan Sırt Egzersizleri

Sırt bölgesini şekilde sokan diğer bir egzersizde ağırlık çalışmaktır. Ağızlık çalışarak sırttaki yağların erimesi sağlanabilir.

1- İlk Hareket

Sandalyede sırtınızın düz bir şekilde olduğundan emin olarak oturun ve ayak tabanlarınızın tamamını yere değdirin. Ellerinize ağırlıkları alın ve omuz hizasında kollarınızı tam açarak yukarıya kaldırın. 4 set 10 kez tekrar etmelisiniz. Set aralarında 20 saniye dinlenebilirsiniz.

 

2- İkinci Hareket

Ayakta dizleriniz hafif kırık şekilde durun. Vücudunuzla bacaklarınızın 60 derece açıda durması için çok az öne eğilin. Ellerinizdeki ağırlıkları yukarıya kadar kaldırıp yavaşça indirin. 4 set 10 tekrar yapın.

Kedi Duruşu” Yapın

Sırt egzersizi omurganın sağlıklı olmasını sağlar ve sizi genç hissettirir. Yoga sırt egzersizleri açısından mükemmel bir spordur. Bütün yoga duruşları sırtımızın esnekliğini arttırır. Sırt egzersizleri aynı zamanda boyun, sırt ve bel ağrılarının azalmasına neden olur.

Kedi duruşu yoganın da bir numaralı duruş şeklidir. Karın kaslarını, sırt kaslarını esnekleştirir güçlendirir ve bu bölgelerde bulunan ağrılara ve boyun ağrılarına çok gelir iyi gelir.

  1. Başlangıç pozisyonu
  2. Yere esnekliği olan hafifçe bir battaniye serin mat varsa daha iyi olur.
  3. Aynı resimdeki gibi kedilerin durduğu gibi elleriniz ve dizleriniz üzerinde durun.
  4. Boynunuz ve yüzünüz gevşek olsun omuzlarınız dik ve arkada ellerinizle tam omuzlarınızla eşit hizada dursun.
  5. Nefes alırken belinizi çukurlaştırın
  6. Nefes verirken sırtınızı gerin kamburlaştırın
  7. Bu hareketi yaparken karın kaslarınızı iyice sıkın ensenizi ve boynunuzu zorlamadan yukarıya doğru bakın. Nefesinizi tutun ve omuzlarınızı arkaya alın. Sırt kaslarınızın kasıldığını hareketi uygularken hissedin.

Kardio Egzersizleri

Kardiyo egzersizlerinin amacı nabız seviyesini belirli bir orana yükselterek bu oranda yarım saat boyunca sabitlemektir. Kardio egzersizleri yüksek tempolu egzersizlerdir ve tüm vücudun hızlı şekilde yağ yakmasını sağlar.

  • Kardio egzersizlerine ek olarak yüzme, bisiklet binme, tempolu yapılan yürüyüşler, aktif merdiven çıkmak ve yokuş çıkmakta kardio egzersizlerine eş değerdir.
  • Kilo vermek istiyor ve sırtınızın şekil alması için uğraşıyorsanız haftada en az 3 gün 60 dakika kardio yapmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git