Sedef Hastalığı Nedir

Sedef Hastalığı Nedir
26 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 588 kez okundu.

Sedef Hastalığına Dikkat !

Genelde kalıtımsal bir hastalık olup, ufak şiddetli çarpmalarda vücudun darbeye maruz kalan yerlerinde ( diz ve dirseklerde, kuyruk sokumu, kafa ve vücudun katlantı yerleri, el tırnakları ) kepeklenmeler, çizgi halinde kızarık kabarıklıklar oluşur.

Sedef hastalığının birçok tipi olup, hepsinde de ciltte kepeklenme görülür.

Hastalık tedavi ile genelde 1 ayda geçer. Aşırı güneş, stres ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar hastalığı şiddetlendirir.

Sedef Hastalığı Belirtileri ;

Ateş, ani hastalık hissi, halsizlik, titreme genel şikayetler arasında sayılabilir.Hastaların % 25’İn de el ve ayak tutulması ile birlikte eklem ağrıları da olur. Vücutta sınırları keskin olan kepeklenmeler vardır, bunlar kopanlırsa, altında nokta şeklinde kanamalar gözlenir. Hastalığın en ağır şeklinde, tüm vücudu ince kepekli kızarıklıklar kaplar.

Sedef Hastalığı Tedavisi ;

Kepeklenmeye müsait bünyeli bir kişinin vücudunu devamlı yağlı tutması gerekir. Duş ve sıvı sabunlar yerine, günlük yağ banyosu, ekstra yağlı kremler (vazelin, yer fıstığı yağı gibi), hafif katı sabunlar (kleresinli sabunlar), yağlandırıcı bebek sabunları tavsiye edilir.

Günlük banyoda vücutta bir gün önceden kalan yağ ve merhem artıklarının uzaklaştırılarak, cildin temizlenmesi ve tekrar yağlanması önerilir. Sedef hastalığın görüldüğü yerler sarılmalıdır. Hastalık apış arasında ise, oturma banyoları (papatya çayı ile) yapılmalıdır. Bunlara ek olarak, gittikçe artan dozlarda günlük ultraviyole uygulaması (ışın tedavisi), kemoterapı (ışın tedavisi) ve suni ultraviyole tavsiye edilir.

Tahriş edici etkisi olan tüm kimyasal kozmetik ürünler, alkol, acı baharatlar kullanılmamalıdır.

Hava alabilen giysiler ve pamuklu iç çamaşırlar giyilmelidir.Özellikle hamilelerde ve çocuklarda tedavinin koşulları yavaştan başlayıp, giderek artan bir biçimde devam etmelidir.

El – ayak sedef hastalığı:

Hastalığın görüldüğü yerlere, Salicilik asit, safra tuzu ve üre maddesi karıştırılarak yapılan merhemden kalınca sürülür ve sarılır. Bu işlem 2 ile 4 saatte bir tekrarlanır. Ayrıca A vitamini içeren merhemler de kabukları sökmek için kullanılır. Ek olarak ışın tedavisi ve ağızdan alınan ilaçlar da kullanılır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git