Sağlıklı Yaşamda Sporun Önemi

Sağlıklı Yaşamda Sporun Önemi
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 580 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde Diyetisyen Sinem Akgün’ün paylaştığı gibi tek başına diyet yapmak zayıflama süreci için yeterli değildir. Daha hızlı kilo verme ve vücudu sıkılaştırmak için düzenli ve sıkı egzersizler yapılması gereklidir. Nasıl ki diyetler kişiye özel hazırlanmalı ve özenle uygulanması gerekiyorsa, egzersiz programları için de aynı şey geçerlidir. Böylelikle yapılan egzersizin daha etkili ve hızlı sonuç vermesi adına bir adımı atmış olursunuz. Peki özellikle de kış aylarından yaz aylarına doğru başlayan zayıflama ve sıkılaşma sürecinde, yapılan egzersizlerin daha etkili olması için nelere dikkat edilmeli, neler yapılmalı? İşte, egzersizlerin hızlı sonuç verip, daha etkin olması için öneriler esraninportresi’nde.

Sabah egzersizinden önce bir fincan kahve

Antrenman öncesi alınmış bir fincan kafein, merkezi sinir sisteminizi uyarır. Bu sebeple de bisiklet veya koşu bandı üzerinde biraz daha fazla güce sahip olabilirsiniz. Böyle bir performans artışı sağlamanın yanı sıra, egzersizleri daha keyifli hale getirebilir ki bu nedenle daha iyi, daha hızlı ve daha güçlü çalışma olasılığınız artar.

Terlemeye başlamadan önce 35-40 dakika kadar önce içilen bir fincan kahve sizi zorlu bir egzersiz sırasında dinçlik ve enerji verecek olsa da aşırı insanlık hissi vermeye yardımcı olsa da 200 mg’dan fazla kafeinin fazla gelebileceğini de unutmamakta fayda var. Elbette ekstra kalori almamak adına süt tozu ve şeker kullanmamakta da fayda var.

2- Spor salonuna yürüyün

Eğer bir spor salonuna gidiyorsanız ve yürünebilecek mesafelerden bahsediyorsak vücudu spor öncesi ısıtmak ve yağ yakımına daha erken başlamasını sağlayabilmek adına yürüyerek gidin.

Diğer yandan spor salonunda yürüyüş bandı üstünde adımlar atmaya başlamadan önce bir eylem planı hazırlamak, daha sonra ne yapacağınıza karar verirken amaçsızca gezinmenizi önlemenize yardımcı olabilir. Çünkü sonrasında ne yapsam diye düşünürken kalp atış hızınızı düşürdüğünüz için egzersiz daha az etkili hale getirir. Bu yüzden yapacağınız egzersizleri, nerede onları yapacağınızı ve hangi sırada olacağını netleştirmiş olun.

Spor salonuna giderken veya evde yaptığınız egzersizler sırasında sizi motive eden, sizi güçlü hissettiren ve her şeyi yapabileceğiniz hissi yaratan şarkılar hazırlayın.

4- Odaklanın :

Bir işi hakkını vererek yapmanın en önemli koşuludur, odaklanmak. Buna spor da dahil. Bu yüzden elinizde telefon sürekli maillere veya aramalara cvp vermek durumunda kaldığınız bir egzersiz sürecinden verim almanız da mümkün değildir. Yarım saat dahi olsa spora vakit ayırıyorsanız, telefonu bir kenara bırakın veya en azından uçak moduna alın ve dikkatinizi yaptığınız egzersizlere verin.

5- Egzersizlere ısınmayla başlayın :

Dinamik germe ve ısınmayla egzersizlere başlamak gereklidir. Bu tür gerilme, kademeli olarak vücut sıcaklığınızı ve kalp atış hızınızı arttırır ve kaslarınızı ısıtmaya başlar; bu da vücut yaralanmalarını önlemeye yardımcı olur. Dinamik bir ısınma, hareket aralığınızı geliştirmeye de yardımcı olur, böylece her bir egzersizde daha da derinleşebilirsiniz – bu doğru form kullanmanızı ve doğru kasları çalıştırmanızı sağlar ki böylece de her hareketten tam güçlendirici faydalar elde edersiniz. Tüm bunlar daha etkin sonuçlar elde edilmiş egzersiz olarak size dönüş yapacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git