Rezene Çayının Faydaları

Rezene Çayının Faydaları
31 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 310 kez okundu.

Kiralık Aşk dizisinin muhteşem karakteri Neriman’nın her sinirlendiğinde yardımcısı Mine’ye “Rezenee!” diye seslenmesiyle son zamanlarda herkesin daha çok aşina olduğu bir bir bitki çayı rezene! Kahverengimsi yeşil (veya yeşilimsi kahverengi) tohumlarından yapılan bu çayın faydaları hiç de azımsanmayacak seviyede diyebilirim.

Bilimsel olarak Foeniculum vulgare olarak bilinen rezene, bir şifalı bitki (havuç ailesinden) olmakla birlikte hem tıbbi hem de mutfaklarda kullanılmaktadır. Rezene tohumları, anason benzeri bir lezzete sahiptir ki bu sebeple tüketmeye herkes hemen alışamayabilir. Tohumu ve onun yağı ilaç yapmak için de kullanılır. Rezene, çok çeşitli antioksidanlar ve diğer bileşikler içerir. A, B, C ve D vitamini bakımından zengindir.

Rezene çayı, rezene tohumlarını suda kaynatarak, uçucu yağların da suyla iyi karışmasıyla hazırlanır. Ve evet, aşağıda detaylarını göreceğimiz gibi, çayı son derece faydalıdır.

Rezene Çayı Faydaları ve Yan Etkileri

1- Sindirim ve Gastrointestinal Sorunlar :

Rezene tohumlarının kasları rahatlatıp, safra akışını teşvik etmesiyle biliniyor ki bu da sonunda mide ağrılarını hafifletmesi demektir. Rezene ayrıca vücuttan gaz çıkarır ve şişkinliği hafifletir. Genel sindirim sürecini geliştirir

Geleneksel Fars alimlerine göre rezene, gaz sıkışmasına yardımcı olabilecek birkaç bitkisel bileşikten biridir. Yapılan tıbbi çalışmalar, rezene’nin gastrointestinal sistemin sağlığını iyileştirme kabiliyetini göstermektedir. İyi bir lif kaynağı olduğundan, bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olur. Rezene, bağırsak temelli gaz üretimini hafifletmeye yardımcı olan bu baharatlardan biridir.

2- Kilo Verme :

Sindirim sorunlarının ortadan kalkması veya iyileştirilmesi aslında otomatik olarak kilo verme sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Geliştirilmiş sindirim, vücudunuzun besinleri daha iyi asimile etmesini sağlar. Bu sizi tok tuttuğu gibi yemek isteği duygusunu azaltır. Sonuç olarak, kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca vücuttan fazla sıvı ve atıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.

3- Kalp Sağlığı :

Çoğumuzun farkında olmasak da karaciğer ve kalp sağlığı arasında bir bağlantı vardır. Karaciğer, kolestrolün üretildiği ve parçalandığı yerdir. Sağlıklı bir karaciğer, kolesterolü daha verimli şekilde parçalayıp, düzenler. İşte rezene, karaciğer fonksiyonlarını destekleyen ve dolaylı olarak kalp sağlığını geliştiren bir besindir.

Rezene aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağıdır. Lif, kolesterolün tekrar emilimini engeller ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Rezene, mükemmel bir potasyum kaynağı olarak, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur ve sodyumun istenmeyen etkilerine karşı korur. Bu, hipertansiyon ve nihayetinde kalp rahatsızlığının önlenmesi demektir.

4- Bağışıklık Sistemi :

Rezene, bağışıklık sistemini güçlendiren, güçlü bir antioksidan olan C vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Rezene, aynı zamanda T hücrelerinin üretimini uyarabilen selenyum içerir (T hücreleri, bağışıklık tepkilerinde aktif katılımcılar).

Rezene ayrıca, bağışıklığı artırmaya yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.

5- Göz Sağlığı :

Rezene tohumu özlerinin, glokom tedavisinde potansiyel olarak yararlı olduğu, yapılan araştırmalar ile bulunmuştur. Rezene çayı da göz toniği olarak kullanılabilir. Yani rezene çayı ile gözlerinize kompress yapabilirsiniz.

Rezene de bulunan C vitamini, gözlerin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Gözler daha yüksek bir metabolizma hızına sahip olduklarından, ek bir antioksidan korumaya ihtiyaçları vardır ki, yüksek C vitamini içeriği nedeniyle rezene tarafından bu kolayca sağlanmaktadır.

Rezenedeki antioksidanlar, gözleri maküler dejenerasyonun etkilerinden korumaktadır. Konjunktivit tedavisinde rezene çayı ile gözlerin yıkanması da zaman zaman uzmanlar tarafından önerilmektedir. Rezene aynı zamanda göz iltihabı tedavisinde de kullanılabilir.

6- Hormonal Denge :

Rezene, yapılan bir araştırmaya göre hormon dengesini teşvik eden fitoöstrojenler içeren gıdalardan biridir. Ayrıca yapılan başka bir araştırma da, rezene tohumlarının, üreme çağındaki kadınlarda en yaygın olarak görülen hormonal bozukluk, PCOS (polikistik over sendromu) tedavisinde önemli bir fayda gösterdiğini ortaya koymuş.

Rezene’deki fitoekstrojen içeriği, hormonal dengesizlikle ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olur. Rezene, vücudun kendi hormonlarını düzenlemeye ve herhangi bir potansiyel dengesizliği önlemeye yardımcı olan fitohormonları da içerir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git