Polen Alerjisi Nedir

Polen Alerjisi Nedir
8 Mart 2017 tarihinde eklendi, 505 kez okundu.

Dr. Ali Kayıkçıoğlu, “Bahar aylarında polene hassasiyeti olanlar, burun kaşınması, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşınma gibi alerjik nezle, göz alerjisi yaşar. Ayrıca öksürük, nefes sıkışması gibi astım şikayetleri de olur. Çocuklarda ise alerjik nezle, astımla birlikte görülür” dedi. Dr. Kayıkçıoğlu, şöyle devam etti: “Bahar alerjisi okul başarısını da etkiler. Alerjik çocukların burunları tıkalı olduğu için uyku kaliteleri bozulur. İyi uyuyamayan çocuklar gün boyu halsizlik yaşar. Bu da okul başarısını ciddi bir şekilde düşürür. Alerjik çocukların çamaşırları parfümsüz deterjanla yıkanmalıdır.”

POLEN ALERJİSİ

Köksal açıklamasında, “Polen bitkilerin havaya rüzgar veya böcekler yardımıyla yaydıkları farklı ağırlık ve büyüklükteki minik parçacıklardır. Polenler nefes alıp verme esnasında solunum yollarımıza yerleşir ve birçok insan için sorun oluşturmayan bu problem, alerjik faktör gösteren bir kişide bağışıklık sistemini harekete geçirir ve burun ve gözde iltihaplanmaya neden olur. Vücut polene karşı tepki olarak hapşırma, burun ve göz akıntısı, gözlerde kaşıntı, histamin ve iltihaplanma gibi belirtilerle savunmaya geçer. Tıpta mevsimlik alerji ve halk arasında saman nezlesi olarak da bilinir” bilgilerini verdi.
Polen alerjisinin çoğunlukla 5-40 yaş grubu arasındaki kişilerde görüldüğünü ve bu hastalığa yakalanan kişi sayısının günümüzde daha da arttığını belirten Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, “Polenler yılın belli aylarında ve sürelerinde havada azami miktarda bulunmaktadır. Polen en yaygın olarak mevsim geçişlerinde görülür. Bahar aylarında bitkilerin çiçek açması, yaz sonunda çimenler polen miktarının arttığı zamanlardır” şeklinde konuştu.

Köksal, polen alerjisi belirtileri, teşhisi ve tedavisi hakkında şu bilgileri verdi:

Hapşırma nöbetleri, burun tıkanıklığı veya burunda sürekli akıntı, gözlerde kaşıntı, sulanma ve şişme, yorgunluk ve halsizlik hissi. Doktorunuz tarafından cildinize yapılan iğne testi, sizin polene, ev tozlarına, küf mantarına, hayvanlardan olan maddelere ve benzerlerine tepki gösterip göstermediğinizi gösterir. Test maddesi içeren küçük bir damla, mesela polen çözeltisi, cildinize damlatılır. Bu damlanın içinden cildinizde küçük bir delik açılır. Kızarık, kaşıntılı beyaz kabartılı bir bölge alerjiniz olduğuna işarettir. Böyle bir tepki, diğer tipik alerji belirtileri ile beraber sizin çözeltideki polen türüne karşı alerji olduğunuzu gösterir. Bu testten 3-10 gün önce herhangi bir alerji karşıtı ilacın kullanılmaması önemlidir. Bütün alerji tedavilerinin başında kişinin tahammül edemediği şeylerden kaçınması gelmektedir. Polen alerjisine karşı birçok ilaç mevcuttur. Burun ilaçları, göz damlaları, alerji hapları, iğneler ve solunum yoluyla alınan ilaçlar, alerji tedavisinde kullanılabilir.”

KORUNMA YOLLAR

Köksal polen alerjisinden korunma yollarını şöyle sıraladı:
“- Polen çamaşırlara kolayca yapışır, dışarıda kurutmaktan kaçının.
– Saçlarınıza yapışan polenden temizlemek için yatmadan önce saçlarınızı yıkayın.
– Günlük kıyafetlerinizi yatak odanızda çıkartmayın.
– Evinizi ve kapalı yaşam alanlarınızı polenlerin çok olduğu sabah saatlerinde havalandırmayın.
– Gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü düzenli olarak yıkayın.
– Gözlüğünüze yapışan polenler rahatsızlanmanıza neden olur.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git