Kahvenin Cilde Faydaları Saymakla Bitmiyor

Kahvenin Cilde Faydaları Saymakla Bitmiyor
19 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 619 kez okundu.

Kahve maskesi yeni yeni popüler olmaya başladı ama öğütülmüş gerçek kahve çekirdeğiyle yapılan maskeler Güney Amerika ülkelerinde, Türk kahvesiyle yapılan maskeler de ülkemiz de çok uzun süredir cilt bakımında kullanılıyor.

Maske tariflerine geçmeden önce kahve maskesinin cilde faydaları hakkında kısaca bilgi vereyim.

Kahvenin cilde en önemli faydası sıkılaştırarak daha pürüzsüz bir görünüm kazandırması. Cildinizin soluk göründüğünü düşünüyorsanız 2-3 kahve maskesi uygulamasından sonra çok daha canlı ve parlak olduğunu görebilirsiniz.

Bunlara ek olarak düzenli olarak temizlenmediğinde bir süre sonra gözenekleri tıkayan ve sivilce oluşumunu tetikleyen ölü cilt hücrelerini de temizliyor.

Göz altı morluklarını hafiflettiğini söyleyenler var ama ben bu faydasından pek emin değilim. Yani göz altı morlukları genetikse buna maskelerle çözüm bulmak pek mümkün değil. Bu nedenle kahve maskesinin de morlukları geçirdiğini pek düşünmüyorum. Ama genetik olmayan uykusuzluk, yorgunluk ve stresten kaynaklanan göz altı morluklarını azaltabilir çünkü canlandırıcı bir etkisi var.

Sonuç olarak daha küçük gözenekler, temizi canlı ve pürüzsüz bir cilt istiyorsanız kahve maskesini denemenizi öneririm. Tabii en az 3-4 kez uyguladıktan sonra bu olumlu etkilerini görebilirsiniz. Bu yüzden sabırlı olmalısınız.

2 çay kaşığı Türk kahvesi telvesi (veya kullanılmış makine kahvesi), 1 yumurta, 1 çay kaşığı (silme) tuz, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı esmer şeker.

Bir kaseye yumurtayı kırdıktan sonra diğer malzemeleri ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra dudak ve göz çevresi dışında kalan bölgelere parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün. Saçınıza gelmemesi için saç bandı kullanabilirsiniz.

10 dakika bekleyin. Bu sırada kuruyan yumurta cildinizi gerecektir. Maskeyi temizlemek için ılık su (sıcak değil) kullanabilirsiniz. Maske tamamen temizlendikten sonra gözeneklerin sıkılaşması için soğuk suyla yüzünüzü tekrar yıkayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git