Kadir Gecesi

Kadir Gecesi
23 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 949 kez okundu.

Berat gecesinde, Levh-i mahfuz’dan topluca dünya semasına indirilen Kur’an-ı kerim, bu gece ayetler, halinde yeryüzüne indirilmeye başlanmıştır. Öyle bir muazzam ve mübarek gecedir ki, hakikatini anlamak beşer idrakinin çok üstündedir.

      “Şüphesiz ki biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Resul’üm! Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rabb’lerinin izniyle her bir iş için inerler. O gece, tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır,esenliktir.” (Kadir 1-5)

kadir gecesi

Buradaki sayı, tahdit manasına değildir. Kur’an-ı kerim’deki bu gibi ifadeler çokluğa delalet etmektedir. Bir gece, beşer hayatındaki binlerce yıldan hayırlıdır. Bu gecenin bu kadar kıymetli olması ise, Sebeb-i mevcudat -s.a.v- Efendimiz’in ümmeti hakkındaki merhametinden ileri gelmektedir. Şöyle ki, Cenab-ı Fahr-i Kainat -s.a.v- Efendimiz geçmiş ümmetlerin ömürlerinin çok uzun olduğunu, o uzun ömür içinde çok ibadet yaptıklarını, kendi ümmetinin  ise az ömürlü olduğunu düşünür ve çok üzülürdü. Cenab-ı Hakk, Habib’inin -s.a.v-  mükedder olmasına razı olmadı. Gönlüne ferahlık vermek için Cebrail Aleyhisselam’ı göndererek Kadir süresini inzal buyurdu ve bu bir gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu müjdeledi.

        ” Kim ki faziletine inanarak ve mükafatını Cenab-ı Hakk’tan umarak Kadir gecesini ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari)

Diğer mübarek gecelerin günü belli olduğu halde Kadir gecesini Hazret-i Allah senenin bütün günlerinde gizlemiştir. Ta ki ; müslümanlar her geceyi ganimet bilip ibadetle ihya etmeye çalışsınlar.

Kadir Gecenizi Tebrik Eder, Hayırlara Vesile Olmasını Cenab-ı Hakk’tan Niyaz Ederiz.

Kaynak: Hakikat Takvimi 23.Temmuz 2014 Çarşamba günü yaprağı.

Aktaran: Serkan Demir Vaybe.NET Yönetim.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git