İsilik Neden Olur?

İsilik Neden Olur?
3 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 915 kez okundu.

Cildinizdeki ter bezlerinin tıkanması sonucu dışarı salgılanamayan ter, isiliğe neden olur. Terin dışarı çıkamayıp alttaki cilt katmanlarına sızması yüzünden ciltte kızarık bir yüzeyle çevrili kaşıntılı döküntüler, kabartılar oluşur. Ter bezleri tıkalı olduğunda, az miktarda terlemek bile isiliğe neden olabilir. İsilik, özellikle yaz aylarının sık rastlanan cilt hastalıklarından biridir. Daha çok bebeklerde ve çocuklarda görülse de, yetişkinleri de etkileyebilir. İsilikte kaşıntı ve döküntülerin yanı sıra karıncalanma hissi de oluşabilir.

İsilik genellikle bir kişi normalden daha fazla terlediğinde ortaya çıkar. Bu nedenle yaz aylarında, sıcak ve nemli havalarda daha çok görülür. Öte yandan kış aylarında da isilik oluşabilir. İsilik bulaşıcı bir hastalık değildir. Boyunda, koltuk altlarında, belin kemer çizgisinde, kasıklarda, diz ve dirseklerin iç tarafında sık görülür.

İsilik Nedenleri

  • Çok terlemek: Örneğin sıcak ve nemli havada, dar giysilerle egzersiz yapmak, çok fazla terlemeye neden olur ve bu durumda isilik oluşabilir. Ter bezlerinin tıkanması hem bebeklerde hem yetişkinlerde isiliğin ana nedenidir.
  • Nemli ve sıcak bir iklime alışık olmamak: Tropikal iklime, sıcak ve nemli havaya alışık olmayanlarda, örneğin tatil nedeniyle bu iklim koşullarıyla yeni tanışan kişilerde, isilik riski daha yüksektir.
  • Hastalık ve hareketsizlik: Uzun süre yataktan kalkamamak, özellikle sıcak tutan veya terleten nevresim ve yatak örtüleri de söz konusu olursa, terlemeyi ve isilik olasılığını arttırabilir.
  • Kat kat giyinmek: Kış aylarında üşümemek için kat kat giyinmek veya mevsim koşullarına göre kalın giyinmek isilik riskini yükseltir.
  • Bir ısıtıcıya ya da ateşe yakın oturmak: Kışın görülen isiliğin başlıca nedenlerinden biri ısıtıcıya fazlasıyla yakın durmaktır.
  • Fazla kilolar veya obezite: Kilolu olmak terlemeyi, terleme de isilik ihtimalini arttırır.

İsilik Tedavisi

İsilik ciddi bir cilt hastalığı olarak sınıflandırılmaz ve nadiren özel bir tedavi gerektirdiği olur. Genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşir.

– See more at: http://nedenolur.net/isilik-neden-olur/#sthash.GTGwAdVo.dpuf

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git