Irrawaddy yunusu

Irrawaddy yunusu
2 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 2.222 kez okundu.
Reklam

Irrawaddy Yunusu1Irrawaddy Yunusu

Yunusgiller (Delphinidae), balinalar (Cetacea) takımına dahil olan dişli balinalar (Odontoceti) alt takımının bütün okyanus yunusları üyelerini içeren bir familyasıdır.

Yukarıdaki tanımdan anlaşılacağı üzere, yunusgiller familyasının üyeleri esasen açık denizlerde yaşar ve böylece, “yunus” adı ile anılan başka bir dişli balina grubu olan nehir yunusları (Platanistoidea) üst familyasının türlerinden ayrılırlar. Irrawaddy yunusu (Orcaella brevirostris) gibi bazı türler ise daha çok kıyı şeritlerinde ve nehir kıyılarında bulunan istisna yunusgillerdir.

Bu familya, memeliler (Mammalia) sınıfına dahil olmasına ve dolayısıyla da kendisini oluşturan türlerin balık olmamasına rağmen, Türkçede yunusbalığıgiller olarak da anılabilir.

Yunusgiller familyası içindeki görece büyük altı tür, bu familya içinde sınıflandıkları için aslında yunus olsalar da daha çok “balina” adı ile anılır. Bu canlılar şunlardır:

  • Cüce katil balina (Feresa attenuata)
  • Kısa yüzgeçli kara balina (Globicephala macrorhynchus)
  • Uzun yüzgeçli kara balina (Globicephala melas)
  • Katil balina (Orcinus orca)
  • Elektra balinası (Peponocephala electra)
  • Yalancı katil balina (Pseudorca crassidens)

Irrawaddy YunusuYunusgiller familyasındaki türler, haliç yunusundaki gibi 1,2 m uzunluk ve 40 kg ağırlıktan katil balinadaki gibi 7 m ve 4,5 tona kadar değişen büyüklüklere sahiptir. Çoğu türün ağırlığı ise 50 – 200 kg aralığındadır. Dünyanın tüm denizlerinde bulunan bu canlılar, daha çok kıta levhaları üzerindeki görece sığ denizlerde yaşarlar. Hepsi etçildir ve sıklıkla balık ve mürekkep balığı ile beslenirler.

Etiketler:

Reklam
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git