Hıçkırık Neden Olur

Hıçkırık Neden Olur
18 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 467 kez okundu.

Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasındaki diyaframın istem dışı kasılması gırtlak bölgesinin aniden kapanmasına yol açar. Bu kapanma sırasında da bizin bildiğimiz o meşhur hıçkırık sesini duyarız. Frenik sinirlerin etkilendiği bu olayda kasılmalar birkaç saniyede bir gerçekleşir.  Sadece diyaframda değil, kaburgalarda da görülebilir. Bebekler de dahil her yaştan insan hıçkırabilir.

Hıçkırmak aslında istemsiz bir kasılmadır. Olay her ne kadar fiziksel olsa da psikolojiktir de. Çünkü stres altındaki insanlar daha hızlı nefes alıp verdikleri için hıçkırık mekanizmasını tetikleyebilirler.

Kısa süreli olan bu kasılma reaksiyonu genel anlamda bir hastalığın ya da problemin işaretçisi değildir. Hızlı yemek yemeden, hava yutmadan, aşırı gülme, aşırı sigara ve aşırı alkolden kaynaklanan hıçkırıklar sorun olmayan hıçkırıklardır. Ama; eğer hıçkırık birkaç günden daha fazla, 30 güne kadar sürerse inatçı, 30 günden daha fazla sürerse de dirençli olarak adlandırılır. Uzun süreli hıçkırıklarda problem olabilir.

Örneğin 3 haftayı geçen öksürükler, kronik böbrek yetersizliğine bağlı aşırı kalp büyümesi, üst karın bölgesi ameliyatı, akciğer hastalıkları (zatürre vs.) yemek borusu tıkanıklıkları, diyafram fıtığı gibi ciddi problemler de hıçkırığa neden olur. Ama etkileri uzun sürdüğü için hıçkırık hemen geçmez.  Bu tip durumlarda hekim kontrolü önemlidir.

Hıçkırık oluşumuna dair yapılan araştırmalar göstermiştir ki, temellerinde psikolojik etmenler de vardır. Strese bağlı olarak derin nefes alıp vermek hıçkırığa neden olur. Derin nefes alarak vücutta yaratılan karbondioksit/oksijen dengesizliği nedeniyle kaslarda istemsiz kasılmalar yaşanabilir. Diyafram gerilebilir. Ayrıca derin nefes alma hava yutmaya, mide şişkinliğine ve gaza sebep olacağı için bunlar da hıçkırığa neden olabilir. İşin ilginç yanı, psikolojik etkilere bağlı olarak stres hıçkırıkları en çok kadınlarda görülür. Kadınların %90’ı strese bağlı olarak hıçkırmaktadır. Bu oran erkeklerde oldukça düşük, %10 kadardır.

Hıçkırık tedavisi için belli başlı yöntemler vardır. Bunlardan ilki buzlu su, limon ya da sirke suyu içmek veya bir tatlı kaşığı tuz ya da şeker yemektir. Hıçkırığın geçmediği ve rahatsızlık vermesi durumumda kas gevşeticiler kullanılabilir. Eğer hiçbir şekilde geçmiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hıçkırık bir hastalık kaynaklı değilse, doktor, boyundaki karotis damara masaj yaparak ya da frenik sinire anestezik vererek hıçkırığı geçirebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git