Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi

Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi
19 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 394 kez okundu.

Dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen ve erken evrede tedavi edilmediğinde körlüğe neden olabilen göz kuruluğu artık hastanın kanından yapılan serum ile tedavi etmek mümkün.

Gözyaşının yetersizliği veya kalitesinin düşmesiyle oluşan göz kuruluğu, ülkemizde en sık görülen göz hastalıkları arasında yer alıyor. Göz sağlığı alanındaki son teknolojilerle hastanın kendi kanından alınarak yapılan otolog serum, göz kuruluğu ve göz kuruluğuna bağlı korneada oluşan sorunların çözümünde etkili oluyor. Medical Park Fatih Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Mesut Karaatlı, göz kuruluğu hastalığı ve hastanın kendi kanından yapılan otolog serum tedavisiyle ilgili şu bilgileri verdi:

KURULUK KÖRLÜĞE KADAR GİDEBİLİR
Gözyaşının, gözyaşı bezleri ve göz kapaklarının iç yüzeylerini kaplayan tabaka (konjonktiva) tarafından salgılandığını söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Mesut Karaatlı, “Bir kısmı buharlaşarak, önemli bir kısmı da gözyaşı kanalıyla burun içine aktarılarak gözü terk eder. Gözyaşı tabakası kendi içinde üç katlıdır ve bunların herhangi birisinde sıkıntı olduğu zaman kendini göz kuruluğu şeklinde belli eder. İlk olarak batma hissiyle başlayan kuru göz, daha sonra kornea tutulumu ile körlüğe kadar giden bir seyir izleyebilir” dedi.

ANTİDEPRESAN İLAÇLAR GÖZ KURULUĞU YAPABİLİR
Gözyaşı kalitesinin bozulmasının gözdeki bağışıklık sistemini de etkileyerek göz yapılarını enfeksiyon ve iltihabi olaya karşı korumasız hale getirebileceği uyarısında bulunan Op. Dr. Karaatlı, şöyle konuştu: “Kimyasal yanıklar, menopoz sonrası durum, anti-alerjik, anti-depresan ilaçlar, uyku ilaçları, şeker hastalığı, hipertansiyon, guatr diye bilinen tiroid bezi hastalıkları ve alkol, göz kuruluğuna sebep olabilir. Kuru göz hastalığında en şiddetli tip Sjögren Sendromu diye bilinen, gözde neredeyse hiç gözyaşı olmaması durumudur.”

KENDİ KANINIZDAN GÖZ DAMLASI
Hastanın kendi kanından yapılan otolog serum yönteminin kuru göz hastalığına bağlı kornea ve konjonktiva bozukluklarının tedavisinde kullanıldığının altını çizen Op. Dr. Karaatlı, “Hastadan alınan kan 24 saat bekletiliyor. Daha sonra ayrıştırılarak çözeltinin üzerine çıkan serum, belli oranda fizyolojik serumla çoğaltılıyor ve oluşturulan serum, hastanın gözüne uygulanıyor. Buzdolabı koşullarında soğuk zincire dikkat edilirse, bu serum 7-10 gün kadar uygulanabiliyor. Hastanın kendi kanından üretildiği için ‘uyum sorunu’ ve yan etki gibi problemlerle de karşılaşılmıyor. Etkisi birkaç gün hatta bazen birkaç saat içinde başlıyor. Bu tedavide önemli hususlardan biri otolog serumun uygun ve steril laboratuvar koşullarında, deneyimli bir ekip tarafından hazırlanması” şeklinde konuştu.

Kutu…
BU BELİRTİLER GÖZ KURULUĞUNUN HABERCİSİ OLABİLİR!
Gözlerde yanma, batma ve kuruluk hissi ve
‘Kum tanesi kaçmış gibi’ gözde yabancı cisim hissi,
Gözlerde ağrı kızarıklık,
Göz içerisinde ve çevresinde mukus iplikçileri (yapışkan bir akıntı),
Rüzgar, klima, sigaradan rahatsızlık hissi,
Yoğun batma sonrası aşırı yaşarma,
Kontakt lens kullananlarda konforun bozulması,
Batışma ve lensin sık kuruması,
Zaman zaman bulanık görme

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git