Gelincik hakkında herşey

Gelincik hakkında herşey
11 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 2.663 kez okundu.

gelincik-Gelinciklerin av etlerini depoladığı yerleri vardır. Genellikle avlarını beyinlerinden ısırıp, felç ederek canlı olarak saklarlar. Güvercin ve tavuk yumurtasını çok sever. Küçük yumurtaları ağzı ile, büyüklerini çene altına kıstırarak taşırlar. Yumurtanın kabuğunda açtığı ufacık bir delikten yumurtanın bir damlasını bile ziyan etmeden hepsini emerler. Eğer bir köşeye kıstırıldığında insana da saldırır.

Gelincikler çiftleşme zamanının dışında yalnız yaşadıkları tahmin edilmektedir. Bereketli bir bölgeye yerleştiklerinde bir daha uzaklaşmaz ve orayı benimserler. Avlandıkları bölgeye sahip çıkarlar ve bu bölgenin sınırlarını anal bezelerinde ürettikleri bir kokulu sıvı ile işaretlerler. Çiftleşme zamanında erkekler dişi arayışına çıkar ve bir süre göçebe olarak hayat sürerler. Diğer erkeklerden uzak durmaya çalışırlar, ama karşılaştıklarında dövüşe bilirler.

Gelinciklerin özellikleri
Bütün sene boyunca çiftleşebilirler, ama üreme faaliyetlerin yoğunlaştığı zaman ilkbahar mevsimi dir. Bereketli zamanlarda bir senede iki kez yavru doğurabilirler. 34-37 gün süren bir gebelikten sonra 3-10 (genelde 5) yavru doğururlar. Yavrular çoğunlukla ilk seneyi atlatamaz ve ölürler. Gelinciklerin Ömürleri ortalama 3-5 seneye dir.

Gelincikler özellikle kemirgenler ile beslenirler. Vücut yapıları fare tünellerine girmek için çok uygundur. Bu kısıtlı besin seçeneğinden dolayı, bir bölgede yaşayabilmek için belli bir fare popülasyonuna ihtiyacı bulunur. Ancak sezonal olarak kuşlar, kuş yumurtaları, yavru tavşanlar, yeni doğmuş kediler ya da kertenkeleler ile de beslenirler.

Gelincik, Mustelidae ailesinden Mustela cinsinden bazı küçük yapılı etçil hayvan türlerinin ortak adı dır.

Etiketler:

Gelincik hakkında herşey Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Emre dedi ki:

    Hayvanlar hakkında güzel bilgileriniz var.

  2. Uğur Sadıkoğlu dedi ki:

    gull #deniz#rakı

Sayfa başına git