Damla balığı

Damla balığı
21 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 4.158 kez okundu.

Üzgün insan suratına benzer görünüşüyle dünyanın en çirkin hayvanlarından biri olarak görülüyor. Çok derinde yaşadığı için pek sık rastlanan bir balık türü değil.

damla baligiYeryüzünde yaşayan ama insanlar tarafından yeni yeni türde canlılar bulunmakta. Belki ilk başta mümkün değil diyenler olacak ama    derin okyanus sularında yaşayan canlılar olduğunu düşününce buna hak verecekler. Burada belkide adını ilk kez duyacağını (ne yalan söyleyeyim bende ilk kez duydum ) bir balık türü hakkında bilgiler vereceğiz.

25 santimetreye kadar uzayabilen üzgün görünüşlü bu yaratıklar denizlerin 900 metre derinliğinde yaşıyor.

Damla balıkları, zamanlarının büyük bir bölümünü aheste aheste yüzerek ve önlerinden yiyecek bir şey geçmesini bekleyerek geçiriyorlar.

Bu balıklar deniz yüzeyinin çok derinlerinde yaşadıklarından insanlar bu yaratıkları pek sık göremiyor.

Ancak Avustralya ve Tazmanya’da yengeç ve ıstakoz yakalamak için yapılan derin su balıkçılığı nedeniyle ağlara yakalanan bu asık suratlı hayvanların sayısında artış meydana geldi.

Doğal hayatı koruma kurumları bu hayvanların neslinin tehdit altında olduğuna dikkat çekti.

damla baligi1Bakıldıgı zaman aslında bir insan yüzünü andıran bir balık damla balıgı..Eti yenmeyen, 25 santimetreye kadar uzayabilen üzgün görünüşlü bu yaratıklar denizlerin 900 metre derinliğinde yaşıyor. Bu yüzden insanlar bu yaratıkları pek sık göremiyor.

Dünyanın en çirkin hayvanı olarak adlandırılan damla balığının nesli tükenmek üzre..Avustralya açıklarında 800 metre derinlikte yaşayan damla balığının (blobfish) neslinin, trol balıkçılığı yüzünden yakında tükeneceği açıklandı.

York Üniversitesi’nden bilim adamı Callum Roberts, ilginç görüntüsüyle dikkat çeken ve 30 santime kadar genişleyebilen bu balıkların sualtındaki tuzaklara karşı çok savunmasız olduklarını söyledi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git