Damar Tıkanıklığını Önlemenin Yolları

Damar Tıkanıklığını Önlemenin Yolları
7 Mart 2017 tarihinde eklendi, 417 kez okundu.
Sarımsak
Sarımsak tüketerek damarlarınızı doğal yöntemlerle temizleyebilirsiniz.
Sarımsak antioksidan açısından zengindir. Düzenli tüketildiğinde kandaki kolesterol seviyesini düzenler, damarları genişletir, kan akışını geliştirir ve atardamarların sertleşmesini önler.
Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmaların sonucunda sarımsağın damarlardaki birikintilerin oluşmasını engellediği kanıtlanmıştır.
Her sabah aç karnına 1 – 2 diş sarımsak tüketin. Sarımsağı çorbalara, yahnilere, güveçlere ve hatta salatalarınıza ekleyebilirsiniz.
Nar
Nar vücudun nitrik oksit üretimini tetikler ve bu sayede damarlarınızın açık kalmasını sağlar. Damarlarda oluşabilecek tıkanmaları ve kan pıhtılarını önler.
Damar duvarlarındaki iltihaplanmayı önleyen nar özü kan basıncını da azaltır.
Her gün 1 – 2 taze nar tüketin. Ayrıca her gün 1 bardak taze sıkılmış nar suyu da içmeniz önerilir.
Yeşil çay
Yeşil çay damarlarınızı temiz ve sağlıklı tutan güçlü antioksidanlar içerir.

Damarlarda bulunan ve kalp krizini önleyen  hassas endotel hücrelerinin sağlığı için de yararlıdır.

Japonya’da yapılan bir araştırma sonucunda yeşil çay tüketenlerin kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinin azaldığı kanıtlanmıştır.
Geçtiğimiz yıl yapılan başka bir araştırmada da midede oluşan damar genişlemesi yeşil çay tüketenlerde daha az görüldüğü saptanmıştır.
Günde 2 – 3 bardak yeşil çay içtiğiniz takdirde damar tıkanıklığını azaltabilirsiniz.
Ispanak
Ispanak nitrik oksit açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Nitrik oksit damar kasılmalarını, damarda madde ya da kan pıhtılarının birikmesini önler ve sonuç olarak felç ve kalp krizi riskini azaltır.
A ve C Vitamini açısından zengin olan ıspanak kötü kolesterolün damar duvarlarına yapışmasını ve damar tıkanmasını önler.
Arterlerin sertleşmesini ve içerdiği potasyum ve folik asit sayesinde yüksek kolesterol ve kan basıncını da önler.
Her gün yarım bardak ıspanak tüketin. Salatalarda çiğ olarak, çorbalarda ya da smoothielere ekleyerek ıspanaktan faydalanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git